Au cucerit Turcia: meci memorabil în Galatasaray – Karabukspor. Câţi fotbalişti din România au fost pe teren

0

Cândva, Hagi şi Popescu erau vedetele primei ligi. Acum, România nu mai are fotbalişti de clasă precum cei doi. Calitatea a fost înlocuită, în schimb, cu cantitate.

Meci în stil românesc în prima ligă din Turcia! Partida Galatasaray – Karabukspor, scor 3-2, din etapa a 7-a s-a disputat cu şase români pe teren.

La gazde, Latovlevici a fost introdus în minutul 66. La oaspeţi, Papp, Găman, Torje, Tănase şi Grozav au fost titulari, ultimii doi fiind schimbaţi pe parcursul jocului. Galata a înscris golul victoriei în minutul 90+1.

Tot în Turcia, Kayserispor, echipa antrenată de Marius Şumudică, a încheiat ziua de sâmbătă pe locul 2 în clasament! Cu Silviu Lung titular şi Cristi Săpunaru introdus în minutul 80, Kayserispor a învins Bursaspor, acasă, scor 3-1.

Portarul Silviu Lung a pasat decisiv la ultima reuşită a meciului!