Victor Ciorbea s-a dus la Ion Iliescu
0In cea mai mare taina, Ion Iliescu si Victor Ciorbea s-au intalnit, joi seara, la Palatul Cotroceni, unde au stat de vorba singuri, aproape o ora. Atat seful statului cat si Victor Ciorbea declara ca
In cea mai mare taina, Ion Iliescu si Victor Ciorbea s-au intalnit, joi seara, la Palatul Cotroceni, unde au stat de vorba singuri, aproape o ora. Atat seful statului cat si Victor Ciorbea declara ca intalnirea a fost una de lucru, din seria consultarilor presedintelui cu partidele parlamentare si neparlamentare, privind modificarile Constitutiei si ale Legii electorale. Asadar, Victor Ciorbea i-a explicat sefului statului pozitia PNTCD in ce priveste modificarea Constitutiei: reducerera numarului de parlamentari, atributii diferite pentru cele doua Camere, limitarea imunitatii parlamentare. Taranistii "nu au nimic impotriva" prelungirii mandatului prezidential la cinci ani si sunt de acord cu decalarea alegerilor, dupa cum a declarat Victor Ciorbea. Desi a avut ocazia, Victor Ciorbea a evitat sa deschida subiectul CNSAS. PNTCD ar fi avut o motivatie programatica de a o face, numai la etajul I al sediului fiind afisate liste care cuprind aproape 3.500 de nume de detinuti politici, iar joi dimineata, la sediul partidului, avusese loc o discutie cu membrii CNSAS, care, depasiti de blocajul din conducere, reclamau interventia rapida prezidentiala. "N-am vrut s-o fac pe moderatorul", explica bizar Victor Ciorbea. Constantin Ticu Dumitrescu regreta, ieri, ca invitatia de la Cotroceni a fost facuta doar catre Victor Ciorbea si pe nepusa masa. "Daca as fi fost invitat, i-as fi vorbit presedintelui, pentru ca, in ciuda divergentelor dintre noi, am reusit sa ne intelegem", a spus Dumitrescu, vicepresedinte PNTCD.























































