UDMR a pus bazele regiunii "Tinutul Secuiesc"
0"Dezvoltarea are etnie". Cu acest slogan, lansat de presedintele Consiliului Judetean Covasna, Demeter Janos, s-a deschis, ieri, la Sf. Gheorghe, reuniunea parlamentarilor si alesilor locali ai UDMR
"Dezvoltarea are etnie". Cu acest slogan, lansat de presedintele Consiliului Judetean Covasna, Demeter Janos, s-a deschis, ieri, la Sf. Gheorghe, reuniunea parlamentarilor si alesilor locali ai UDMR din Covasna, Harghita si Mures. Pe panoul din sala scria cu litere de-o schioapa, in maghiara, "Autoguvernarile pentru pamantul secuiesc". Rand pe rand, vorbitorii - intre care si presedintele UDMR Marko Bela, care a prezentat o "informare politica" - au argumentat in fel si chip de ce, in conditiile in care "trebuie accentuata permanent necesitatea regionalizarii in Romania", actuala Regiune de Dezvoltare 7 Centru "nu este compatibila cu telurile regionalizarii din punctul de vedere al eurointegrarii si trebuie schimbata". Aceasta schimbare - "care este unul din scopurile aliantei cu PSD", a precizat Marko Bela - ar urma sa se concretizeze in infiintarea unei noi regiuni de dezvoltare, "Tinutul Secuiesc", in care sa fie cuprinse judetele Covasna, Harghita si Mures, desprinse din Regiunea 7 Centru. "Nu este vorba nicidecum de un plan negru de federalizare a Romaniei, cum s-a tot speculat in presa", a insistat presedintele CJ Covasna, Demeter Janos, secundat de omologul sau de la CJ Mures, Virag Gyorgy. Potrivit acestuia: "Nici vorba de vreo intentie de reinfiintare a Regiunii Autonome Maghiare si de introducere a criteriului etnic in conceptul dezvoltarii prin regionalizare". Aceasta reuniune nu este decat un demers informal in cadrul UDMR pentru o dezbatere a problemei si pentru a transmite un semnal clar catre Guvernul de la Bucuresti. Presedintele CJ Mures a anuntat infiintarea unei noi asociatii civice, "Prosperitas", in cadrul UDMR, al carei scop va fi "identificarea prioritatilor acestei regiuni de dezvoltare numita Secuime, atat din punctul de vedere al maghiarilor, cat si al romanilor si inceperea apoi a demersurilor legale pentru infiintarea regiunii "Tinutul Secuiesc"". In acest sens, participantii la reuniunea de la Sf. Gheorghe au adoptat si o "Declaratie finala", in care, la insistentele lui Demeter Janos si ale deputatului Robert Raduly, formulari precum "consideram", "credem" au fost inlocuite cu imperativele "cerem", "vrem". Invitati la Sf. Gheorghe ca "reprezentanti ai Guvernului", ministrul Leonard Cazan si secretarul de stat din Ministerul Administratiei Publice, Marius Profiroiu, au ignorat "programatic" subiectul dezbaterilor, singura referire la acesta apartinand celui din urma, sub forma anuntului privind "infiintarea in curand a unui comitet national pentru politici de dezvoltare regionala". Deputatul PSD Adrian Vlad Casunean: "Un demers ultranationalist, fara nici o sansa de reusita" "Este inca un demers ultranationalist, care intra si in sfera sovinismului patologic", a declarat, intr-o conferinta de presa simultana cu reuniunea de la Sf. Gheorghe, deputatul Adrian Casunean. "Infiintarea unei regiuni de dezvoltare pe criterii etnice n-are nici o sansa de reusita, Guvernul nu o va valida in nici un caz. Asa ca orice hotarare vor lua reprezentantii UDMR, ea nu va avea nici un efect juridic si nu va face decat sa reaprinda tensiunile etnice", a mai spus deputatul pesedist.























































