Prefecţii îşi vor depune declaraţiile de avere la guvern

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

În urma votului acordat ieri de către plenul Senatului, prefecţii şi subprefecţii îşi vor depune declaraţiile de avere la Secretariatul General al Guvernului (SGG), şi nu la sediul

În urma votului acordat ieri de către plenul Senatului, prefecţii şi subprefecţii îşi vor depune declaraţiile de avere la Secretariatul General al Guvernului (SGG), şi nu la sediul prefecturii, aşa cum era prevăzut până în prezent în lege. Proiectul de lege aprobat de senatori îi aparţine deputatului PSD Alexandru Ungureanu şi se justifică, potrivit iniţiatorilor, în urma desfiinţării funcţiei de secretar general al prefecturii, care era persoana desemnată să primescă declaraţiile de avere şi să emită o dovadă a depunerii lor. În urma desfiinţării acestui post, prefecţii şi subprefecţii nu mai aveau unde să-şi depună declaraţiile de avere. Guvernul a propus respingerea legii, precizând că astfel se va aglomera activitatea SGG. (Alexandru Macoveiciuc)

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite