PD îşi susţine toţi miniştrii, în bloc
0Conducerea PD a decis, ieri, să-şi reafirme sprijinul pentru toţi miniştrii partidului, în încercarea de a pune capăt discuţiilor privind posibila schimbare a unora dintre aceştia. Biroul
Conducerea PD a decis, ieri, să-şi reafirme sprijinul pentru toţi miniştrii partidului, în încercarea de a pune capăt discuţiilor privind posibila schimbare a unora dintre aceştia. Biroul Permanent Naţional (BPN) al PD a votat în unanimitate rezoluţia prin care îşi afirmă acest sprijin, a anunţat preşedintele PD, Emil Boc. Prin acest vot, conducerea PD şi-a declarat susţinerea şi pentru secretarii de stat şi preşedinţii de agenţii care au fost propuşi pentru aceste funcţii de Partidul Democrat. Acum două zile, la Bistriţa, vicepreşedintele PD Ioan Oltean a declarat că, în februarie, va avea loc o reuniune a Colegiului Director al PD, la care se va face o evaluare a activităţii miniştrilor şi care s-ar putea încheia cu acordarea unui vot de încredere. "Am cerut încă de anul trecut, într-o şedinţă de Birou Permanent, convocarea unei reuniuni speciale a Colegiului Director, în care să se facă o analiză foarte serioasă a activităţii din 2005 a fiecărui ministru, iar această analiză să se încheie cu un vot de încredere acordat fiecăruia. În felul acesta vom putea să apreciem foarte serios activitatea fiecăruia şi, dacă există miniştri a căror activitate va fi apreciată ca fiind necorespunzătoare pe parcursul anului 2005, aceştia vor fi sancţionaţi, iar sancţiunea se va materializa într-o remaniere", a afirmat Oltean. În noiembrie 2005, şi preşedintele PD, Emil Boc, spunea că urmează o evaluare a activităţii miniştrilor, urmată de "un vot de încredere sau neîncredere". Ieri, Boc a anunţat că, în februarie, la Colegiul Director al PD, va avea loc o evaluare, dar ea nu va fi urmată şi de un astfel de vot. Preşedintele PD a negat că decizia de a-i păstra în funcţie pe absolut toţi miniştrii PD - inclusiv pe cel al transporturilor, Gheorghe Dobre, care este cel mai controversat - a venit în urma consultărilor cu preşedintele Traian Băsescu. Boc a spus că, în 2006, nu a vorbit nici măcar o singură dată cu Băsescu şi, din cauza programului încărcat al preşedintelui, nu a reuşit nici măcar să-i ureze "La mulţi ani!".























































