Multimiliardari din toate partidele, reuniti in Parlament
0Verestoy Attila, milionar in dolari Prin doi dintre parlamentarii sai, UDMR este reprezentata in "top ten"-ul senatorilor avuti. Verestoy Attila este chiar alesul poporului cu cele mai grase conturi
Verestoy Attila, milionar in dolari Prin doi dintre parlamentarii sai, UDMR este reprezentata in "top ten"-ul senatorilor avuti. Verestoy Attila este chiar alesul poporului cu cele mai grase conturi declarate - 25 de miliarde de lei si 150.000 de euro. Gyorgy Frunda spune ca detine trei depozite bancare, in valoare de 20.000 de euro, 59.000 de dolari si 90 de milioane de lei, iar presedintele Marko Bela, unul singur, de 21.000 de euro. La Camera Deputatilor, spre deosebire de Senat, parlamentarii UDMR sunt relativ modesti. Cea mai mare suma in cont o detine Szilagy Zsolt, un apropiat a lui Laszlo Tokes, care are 29.000 de euro. La ceilalti deputati UDMR, depozitele nu trec cu mult de 10.000 de euro: liderul grupului, medicul veterinar Kelemen Atilla, are 12.300 de euro, iar colegul sau de grup Sandor Konya Hamar detine 17.000 de dolari. Iuliu Vida a preferat leii, el pastrand in banca 1,5 miliarde. Pesedistul Iosif Armas - juma' de milion de dolari declarati Topul celor mai bogati deputati PSD este dominat autoritar de Iosif Armas, presedintele Federatiei Romane de Box, proprietarul statiunii Herculane si actionar la peste zece firme. Armas declara ca are in cont 325.000 de dolari, plus 3,8 miliarde de lei (100.000 de euro). Vine insa puternic din urma Raj Tunaru, fost parlamentar PRM, transferat pentru o scurta perioada la PSD si ulterior presedinte al unui partid neinregistrat la tribunal. Tunaru are depozite de 320.000 de dolari; 115.000 de euro, basca sase sute de milioane de lei (cam 18.000 de euro). Desi nu este inscris oficial in partidul de guvernamant, Raj Tunaru este primit sa participe la sedintele grupului PSD. Pe locul trei se afla un deputat practic necunoscut, Iulian Tocu, din Neamt, membru al comisiei pentru abuzuri, care are lichiditati in valoare de 300.000 de dolari. In coada celor trei vine un grup aproape compact de deputati PSD cu conturi de circa 100.000 de euro: Adrian Severin (147.000 de euro); Alexandru Sassu (102.000 euro); Calcan Gigel (85.000 de euro si 30.000 de dolari) sau celebrul Viorel Gheorghiu (160.000 de euro). Presedintele comisiei juridice, deputatul PSD Ion Neagu (fost profesor de procedura penala al premierului Nastase), a preferat lirele sterline - 145.000, adica peste 200.000 de euro. In cazul lui Culita Tarata, averea de 150.000 de dolari si 15.000 de euro nu cadreaza cu arendasul Insulei Mari a Brailei: imediat sub declaratia privind sumele din cont, deputatul PSD precizeaza - fara sa-i fi cerut nimeni acest lucru - ca are creante de 150.000 de euro. Liderul deputatilor PSD, Viorel Hrebenciuc, nu face nici el de rusine grupul: contul sau adaposteste 148.000 de euro. Cel mai avut senator al partidului de guvernamant este Mircea-Laurentiu Popescu, care are depozite si conturi curente de 2.350.000.000 lei (bani incasati dupa vanzarea a 25 hectare de teren forestier) si aproximativ 240.000 de euro si dolari, rezultati din vanzarea a doua apartamente a cate patru camere in Cotroceni, a doua apartamente de bloc si a unei garsoniere. Regizorul Sergiu Nicolaescu nu stie cu precizie cifra depozitelor sale bancare: ar fi vorba de aproximativ 700 milioane lei, aproximativ 97.000 de euro depusi la HVB Bank Romania si de aproximativ 100.000 de euro pastrati la Deutsche Bank din Berlin. "Se mai intampla ca la 3-4 banci din strainatate sa existe conturi pe numele meu, dar care nu depasesc 1.000 de euro", adauga senatorul. Nelu Pujina, parlamentar de Botosani, are in cont 150.000 de euro, la care se mai adauga creante si obligatii, actiuni si alte activitati cu scop lucrativ aducatoare de venituri de peste 10.000 euro. Un sac de bani are si senatorul Aristide Roibu, posesor a 57.010 dolari, 87.850 euro, a 5.773 franci elvetieni si a 1.128.442.173 lei. Colegul sau de breasla Antonie Iorgovan si-a numarat banii pana la ultima centima: 88.252, 10 dolari, 5.034,45 euro si 1.484.543,141 lei. Stoica, cel mai strangator liberal Fostul presedinte al PNL, Valeriu Stoica, a ramas lider cel putin in ceea ce priveste averea acumulata: 265.938 de dolari; 97.553 de euro si 561 milioane de lei. Fost ministru al Justitiei in guvernarea CDR-UDMR-PD, Stoica este acum avocat si arbitru comercial. Singurii care se apropie de averea acumulata de Stoica sunt Catalin Micula, membru al familiei Micula, proprietara grupului European Drinks si Radu Stroe, fost secretar general al Guvernului, in cabinetul Isarescu. Micula si Stroe au conturi de 100.000 de euro, fiind urmati de Calin Popescu-Tariceanu, care are depozite bancare de 65.000 de euro. Probabil ca situatia financiara a grupului PNL din Camera Deputatilor ar fi fost mult mai buna daca Dinu Patriciu, presedintele grupului Rompetrol, nu s-ar fi retras din Parlament. Mai mult de jumatate dintre senatorii PNL detin conturi al caror continut depaseste 10.000 de euro. Cel mai bogat pare a fi profesorul timisorean Ioan Paun Otiman, cu 40.000 de euro, urmat de doi parlamentari cu afaceri - Paul Pacuraru (24.000 de dolari declarati) si Dan Constantinescu (17.500 de euro declarati). Fostul presedinte al Senatului, venerabilul Mircea Ionescu-Quintus, declara, pe langa cei 8.000 de euro si 6.500 de dolari adunati de cand ocupa demnitati publice, si economiile de la CEC - 16,5 milioane de lei. Etnicul german Hermann Fabini marturiseste, la randul sau, ca are un cont deschis la Heidelberg, in valoare de 9.000 de euro. Babiuc, pedistul cel mai tare-n cont PD a castigat, cel putin din punct de vedere financiar, aducandu-l inapoi pe Victor Babiuc: acesta are in cont 101.947 dolari; 21.313 euro; 286 lire sterline si 1,5 miliarde de lei. Cel mai bogat dintre deputatii PD are exact aceleasi activitati profesionale ca si Valeriu Stoica, cel mai bogat deputat PNL: avocatura si arbitraj comercial. Babiuc a fost si el ministru: la Justitie, Interne si Aparare, in cabinetele Roman, Stolojan, Ciorbea, Vasile si Isarescu. El nu are practic concurenta in grupul deputatilor PD, unde conturile bancare sunt sub 100.000 de euro. Si la PD situatia ar fi fost diferita daca Adrian Videanu, presedintele Marmosim, nu ar fi demisionat din calitatea de deputat. Sase din cei opt senatori PD se declara saraci-lipiti pamantului, fara vreun cont mai gras de 10.000 de euro in banca. Printre ei - oameni care activeaza in mediul de afaceri (Romeo Hanganu, Constantin Balalau), dar si fostul premier Radu Vasile. Petre Roman declara ca poseda un cont de 8.800 de euro la "Barclay Bank" si unul de 7.600, la BRD, in vreme ce profesorul Ion Vela declara 566 de milioane de lei, fara sa precizeze banca. 200.000 USD - banii lichizi ai unui peremist La nivel declarativ, peremistii sunt cei mai saraci parlamentari ai Senatului. Din 34 de senatori, doar 11 au scris ca detin conturi cu sume mai mari de 10.000 de euro, iar C.V. Tudor conduce plutonul "saracimii". Desi liderul PRM afiseaza un aer prosper, el a tinut sa caligrafieze pe declaratia de avere: "Nu detin nici un fel de cont in tara sau in strainatate". Senatorul Constantin Gaucan, dentist cu clientela de lux, declara, la randu-i, ca nu detine un sfant in cont, in schimb, Vasile Horga este lider de necontestat al peremistilor banosi, cu doua conturi: unul de 2,97 miliarde de lei, celalalt de 80.000 de dolari. Il urmeaza scafandrul Dorel Onaca - 100.000 de dolari si Gheorghe Zlavog, cu 1,078 miliarde de lei. Cel mai bogat deputat PRM este, paradoxal, de origine musulmana: Gelil Eserghep, din Constanta, are 41.500 de dolari. Eserghep face parte dintre parlamentarii care nu s-au facut remarcati prin nimic, singurul moment in care a iesit din anonimat fiind la depunerea juramantului, cand a tinut mana pe Coran. El a ramas fara concurenta in interiorul grupului PRM dupa ce averea lui Mitica Dragomir s-a volatilizat, fiind transferata catre membrii familiei. La fel ca si Dragomir, majoritatea deputatilor acestui partid trag o linie in dreptul sumelor detinute in cont. Doar Maria Apostolescu, profesor universitar la Facultatea de Chimie de la Institutul Politehnic din Iasi, mai declara conturi de peste 10.000 de euro, dar nici in acest caz suma nu e prea mare, doar 16.560 de dolari. Avocati de succes precum Vasalie Mois si Lucian Bolcas sustin, cu seninatate, ca nu au nimic in cont. Dan Ioan Popescu, cel mai instarit dintre ministrii parlamentari Intre ministrii care sunt si membri ai Camerei Deputatilor, averea cea mai impresionanta este a lui Dan Ioan Popescu, titularul portofoliului Industriilor si, dupa ultima remaniere, al Comertului si Turismului. Contul sau este de 241.525 euro, aceasta suma adaugandu-se celor patru apartamente, unei case de vacanta si unui automobil Audi, achizitionat recent. Premierul Adrian Nastase are si el 148.636 euro. Acesta precizeaza ca suma de 85.933 euro a fost dobandita "in baza contractului de vanzare-cumparare nr. 5 din 1998". Familia deputatilor Mitrea, Miron si Manuela, declara la unison: doar 50.000 de euro in cont. Ceilalti deputati care sunt si membri ai Executivului sunt ceva mai modesti cu lichiditatile, cei doi ministri ai Integrarii - Hildegard Puwak si negociatorul-sef Vasile Puscas - neavand absolut nimic de declarat. Senatorul-ministru cel mai bogat este de departe Rodica Stanoiu, care, impreuna cu sotul sau, Serban Stanoiu, a incropit depozite si conturi de 160.000 de euro. Alexandru Athanasiu a declarat ca detine 400 milioane lei in depozit si 100 milioane lei in contul curent; la care se mai adauga obligatii cu o valoare ce depaseste 10.000 de euro. Ministrul Culturii si Cultelor n-are conturi mai mari de 10.000 de euro, nu are nici masina. In schimb, e un mosier de calibru mediu, posedand 60 de hectare de teren agricol. Fostul ministru Octav Cozmanca n-a adunat decat 1.095 euro, 4.727 dolari si 390 milioane lei.























































