La soare te poti uita, da' la steagul NATO, ba!
0Albastrul steag al NATO falfaie in vantul romanesc care sufla naprasnic pe dealul Palatului Parlamentului. Spre el sunt atintiti cei mai importanti ochi din Romania. Presedintele Ion Iliescu,
Albastrul steag al NATO falfaie in vantul romanesc care sufla naprasnic pe dealul Palatului Parlamentului. Spre el sunt atintiti cei mai importanti ochi din Romania. Presedintele Ion Iliescu, premierul Nastase, ministri, parlamentari, corp diplomatic, ambasadorul Michael Guest, care si-a inchis si ambasada ieri pentru a sarbatori romaneste evenimentul, traiesc la maximum momentul. Langa P.F. Teoctist, fostul premier Victor Ciorbea si fostul presedinte Emil Constantinescu privesc steagul cu aerul "si noi am fost acolo". La soare te puteai uita, dar la steag ba - ar putea fi o explicatie pentru ochelarii de soare arborati de multi dintre oficialii romani. Ioan Talpes, Dan Ioan Popescu, Emil Constantinescu, Teodor Melescanu, Corina Cretu si multi altii pareau coborati din Matrix. "Prin noul nostru statut, de tara NATO, avem nu doar garantii de securitate, dar si obligatia de a apara aceste valori si de a fi solidari cu oricare dintre membrii Organizatiei, care ar avea de suferit de pe urma unei agresiuni. Trebuie sa fim pregatiti sa facem fata cerintelor Aliantei, sa ne asumam cu demnitate si determinare obligatiile care ne revin", a declamat presedintele Ion Iliescu ieri, la ceremonia de inaltare a steagului NATO in fata Parlamentului Romaniei. In timp ce la Bucuresti se inalta steagul NATO, la Bruxelles, in fata sediului NATO, se inaltau steagul Romaniei si ale celorlalte tari care au fost invitate sa adere, anul trecut, la Praga. Aflati la Parlament, la o dezbatere pe marginea strategiei de dezvoltare durabila, presedintele si premierul au intrerupt lucrarile si au urmarit la televizor inceputul ceremoniei de la Bruxelles. In jurul orei 11, au iesit impreuna in fata Parlamentului, pentru a asista la ceremonia de la Bucuresti. Momentul, asteptat - asa cum se arata si in discursul prezidential - mai bine de zece ani, a fost onorat de defilarea Regimentului de garda. La final, inalta adunare s-a mutat in holul Parlamentului, unde o expozitie de fotografie incerca, fara a reusi, sa prezinte eforturile Romaniei de a trece pragul NATO. In cinstea evenimentului a fost lansata si o emisiune filatelica, presedintele Iliescu si premierul primind primul tiraj.























































