Iliescu a acceptat oferta lui Geoană
0Senatorul Ion Iliescu a declarat, într-o emisiune televizată, că a acceptat funcţia de preşedinte onorific al Partidului Social Democrat, deoarece a considerat oferta conducerii actuale un semn
Senatorul Ion Iliescu a declarat, într-o emisiune televizată, că a acceptat funcţia de preşedinte onorific al Partidului Social Democrat, deoarece a considerat oferta conducerii actuale un semn politic că "PSD e pro-Ion Iliescu, şi nu anti-Ion Iliescu". "Au fost oameni în partid care simţeau că principala problemă pentru reînnoirea partidului ar fi separarea de Ion Iliescu, trecerea lui Ion Iliescu în afara vieţii politice active de partid. Or, eu am simţit că partidul are încă nevoie de prezenţa şi de sprijinul meu şi, dincolo de orice fel de titulaturi, am căutat să fiu util. Din acest punct de vedere, ideea de a crea postul de preşedinte de onoare vrea să marcheze şi această filiaţiune politică" - a explicat fostul şef de stat. (Rompres)























































