Deputatul Coifan, sanctionat de PNL pentru cardasia cu PRM
0Conducerea PNL l-a sanctionat cu avertisment pe deputatul Viorel Coifan pentru gafa de a fi semnat, la Adunarea Parlamentara a Consiliului Europei, o motiune a PRM prin care se cerea reacordarea
Conducerea PNL l-a sanctionat cu avertisment pe deputatul Viorel Coifan pentru gafa de a fi semnat, la Adunarea Parlamentara a Consiliului Europei, o motiune a PRM prin care se cerea reacordarea licentei de emisie a OTV. Biroul Executiv al PNL a stabilit, marti seara, ca gestul lui Coifan contravine deciziei partidului de a nu sprijini vreo actiune initiata de formatiunea lui C.V. Tudor. Deputatul liberal si-a gasit si scuze: in primul rand, nu stia de decizia PNL, fiind plecat din tara. In al doilea rand, el a marturisit candid ca nu a citit cu atentie motiunea peremista, uitandu-se numai pe concluzii, care i s-au parut "rezonabile". Viorel Coifan ratase din lectura documentului tocmai preambulul, in care peremistii minteau ca OTV, post cu audienta mai mare decat televiziunea nationala si canalele private, a fost inchis pe considerente politice. Sanctiunea pe care a primit-o Coifan nu are nici un rezultat practic, liderii liberali fiind multumiti de explicatiile primite de la parlamentar.























































