COMENTARIU POLITIC
0Comedia "uninominalului" pentru pastrarea listelor Alaltaieri, partidele parlamentare au ingropat pentru mult timp reforma sistemului politic, dovedind, o data in plus, ca sunt incapabile sa faca,
Comedia "uninominalului" pentru pastrarea listelor
Alaltaieri, partidele parlamentare au ingropat pentru mult timp reforma sistemului politic, dovedind, o data in plus, ca sunt incapabile sa faca, macar un centimetru, abstractie de propriile socoteli meschine. Dupa ce au ratat momentul revizuirii Constitutiei, cand puteau, de pilda, sa distinga net competentele Senatului si ale Camerei Deputatilor, parlamentari de toate culorile, 17 la numar, au aruncat la cosul de gunoi cel mai important capitol al reformei: votul uninominal. In aparenta, cele cinci grupari reprezentate in Parlament au avut pozitii divergente in chestiune. Trei partide, PSD, PNL si PD, l-au folosit ca tema de campanie, astfel incat erau obligate sa-l sustina, fie si de ochii lumii. Din cauza "mobilarii" intelectuale precare si a figurilor sterse a multor membri ai sai, PRM nu putea accepta o competitie in care precumpanesc calitatile individuale ale candidatului, contand mai putin charisma sefului de partid. Avand propriile calcule, udemeristii au respins, si ei, inovatia, de la bun inceput, astfel incat soarta votului uninominal a stat pe umerii celor trei promotori din 2000. Dupa ce, mai intai, au fost suporteri fanatici ai acestei proceduri, atunci cand li s-au deschis ochii asupra singurului castigator (PSD) al adoptarii sistemului de vot uninominal majoritar, liberalii si democratii au inceput s-o scalde, incercand sa bata in retragere fara a se compromite in ochii opiniei publice. Comportamentul partidului de guvernamant poate parea paradoxal. Desi, cu votul uninominal majoritar, ar fi ajuns, cel mai probabil, sa detina majoritatea absoluta macar in Senat, pesedistii l-au sustinut numai din considerente demagogice si de constrangere a celor doua partide de opozitie. Avand cea mai stufoasa, banoasa si flamanda clientela politica, pe care lista electorala o satisface incomparabil mai bine decat un sistem de vot in care candidatii trebuie desemnati dintre oamenii cei mai cunoscuti, respectati si capabili, PSD nu a dorit niciodata cu adevarat schimbarea procedurii actuale. Cerut de majoritatea covarsitoare a alegatorilor, satui sa-si puna stampila pe listele care li se vara sub nas din patru in patru ani, din componenta carora abia daca au auzit de candidatii aflati pe primele doua locuri, votul uninominal ar fi afectat insusi modul actual de functionare a partidelor ca organizatii, bazat pe concentrarea excesiva a puterii la centru, pe inabusirea initiativei individuale a membrilor si pe relatii de clientelism politic. Din acest motiv, nici un actor al scenei politice, creator sau produs al sistemului din ultimii 14 ani, nu-si putea dori sincer schimbarea acestuia, iar mentinerea listelor electorale i-a facut pe toti sa respire usurati.























































