CNA sustine ca prezenta opozitiei la televiziune s-a imbunatatit
0Majoritatea membrilor Consiliului National al Audiovizualului (CNA) considera ca raportul putere-opozitie in emisiunile de stiri din prime-time, la principalele posturi de televiziune din tara, s-a
Majoritatea membrilor Consiliului National al Audiovizualului (CNA) considera ca raportul putere-opozitie in emisiunile de stiri din prime-time, la principalele posturi de televiziune din tara, s-a imbunatatit, opozitia fiind prezenta in circa o treime din stirile politice prezentate. CNA a organizat, miercuri, o conferinta de presa in cadrul careia au fost prezentate rezultatele si analiza monitorizarii cu privire la pluralismul politic in emisiunile de stiri si de dezbatere, realizat timp de trei saptamani, in perioada 17 noiembrie - 7 decembrie. Au fost monitorizate stirile din prime-time de la Romania 1, TVR 2, Pro TV, Antena 1, Prima TV, Pro TV si Realitatea TV, precum si emisiunile de dezbatere "Masina de tocat" si "Cafeneaua politica" (Romania 1), "Pro Vest" (Pro TV), "Marius Tuca Show" (Antena 1), "Batalia pentru Romania" si "100%" (Realitatea TV). O problema sesizata de presedintele CNA, Ralu Filip, in urma monitorizarii, a fost cea a lipsei aproape totale a reprezentantilor UDMR de la emisiunile de stiri si de dezbatere. "Nu este normal ca UDMR sa nu existe. Este rau ca reprezentantii acestei uniuni sunt adusi la televizor doar cand se discuta despre asa-numita problema nationala", a spus Ralu Filip, sustinut si de Attila Gasparik. Alte probleme sunt, in opinia CNA, prezenta foarte redusa in cadrul emisiunilor de stiri a reprezentantilor opozitiei neparlamentare, a sindicatelor si a analistilor. In schimb, potrivit lui Ralu Filip, sunt prezentati "in exces" Gigi Becali si Dumitru Dragomir.























































