Cioroianu critică la ONU retragerea din Irak
0"Felul în care a fost făcut anunţul privind retragerea soldaţilor români din Irak a fost unul nefericit pentru că orice decizie trebuie luată după discuţii cu aliaţii", a declarat ministrul
"Felul în care a fost făcut anunţul privind retragerea soldaţilor români din Irak a fost unul nefericit pentru că orice decizie trebuie luată după discuţii cu aliaţii", a declarat ministrul de externe, Adrian Cioroianu (foto), la Sesiunea Adunării Generale a Naţiunilor Unite. Şeful diplomaţiei de la Bucureşti a spus însă că, în momentul de faţă, nu se pune problema unei retrageri imediate, întrucât România mai are obligaţii de îndeplinit. Adrian Cioroianu a subliniat faptul că iniţiativele de retragere nu dau senzaţia de seriozitate, iar România trebuie să devină o ţară previzibilă.























































