583 de ordonante de urgenta in 3 ani

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Aproape 80% din legile adoptate de Parlament in ultimii trei ani nu faceau altceva decat sa aprobe ordonante care isi produceau deja efectele sau sa ratifice conventii nationale, a declarat ieri

Aproape 80% din legile adoptate de Parlament in ultimii trei ani nu faceau altceva decat sa aprobe ordonante care isi produceau deja efectele sau sa ratifice conventii nationale, a declarat ieri liderul grupului PD din Camera Deputatilor, Emil Boc. Acesta a aratat ca Guvernul Adrian Nastase a emis, in cei trei ani de guvernare, nu mai putin de 538 de ordonante de urgenta, in timp ce fosta putere a transmis Parlamentului, in acelasi interval de timp, doar 382 de astfel de acte legislative. "Nu se justifica atatia bani pentru Parlament, daca Palatul Victoria este cel care legifereaza de fapt", a declarat Boc. El a amintit ca, in octombrie '99, cand PDSR era in opozitie, Adrian Nastase a inaintat o rezolutie Consiliului Europei, in care critica tocmai numarul mare de ordonante emise de guvernarea CDR, UDMR, USD. "De aproape trei ani, Romania este guvernata intr-un regim de ordonante de urgente emise de guvern, fapt care a dus la diminuarea ingrijoratoare a rolului Parlamentului, de institutie ce intruchipeaza vointa liber exprimata a electoratului", spunea acum patru ani Adrian Nastase.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite