16 decembrie - remember Timisoara
0Timisoara isi comemoreaza pentru a 14-a oara mortii cazuti in acel irepetabil decembrie '89. Timpul a trecut si doar amintirile celor care au iesit primii in strada pentru a striga "libertate" si "jos
Timisoara isi comemoreaza pentru a 14-a oara mortii cazuti in acel irepetabil decembrie '89. Timpul a trecut si doar amintirile celor care au iesit primii in strada pentru a striga "libertate" si "jos Ceausescu" nu pot fi sterse cu buretele. In vremurile cand unii au ajuns sa-l regrete pe Ceausescu si sa-i poarte portretele pe strada, zeci de familii din Timisoara isi plang mortii. 73 de timisoreni au murit din 16 pana in 20 decembrie, cand Timisoara a fost declarat oras liber. In Calea Girocului sau in zona Pietei Maria, doar monumentele mai amintesc de jertfa eroilor. 42 dintre ei n-au mai ajuns sa fie ingropati pentru ca la ordinul lui Nicolae Ceausescu au fost dusi la crematoriul din Bucuresti si transformati in cenusa. Alti 279 dintre cei care au iesit in strada in primele zile ale revoltei au fost raniti de gloantele trase de Armata, Militie si Securitate, iar peste 800 au fost arestati. Timisoara si-a platit tributul de sange si dupa 22 decembrie, cand 20 de oameni au murit, iar alti 72 au fost raniti. Revolutionarii din Timisoara inca mai asteapta sa afle adevarul despre revolutie, in timp ce numarul celor care au platit pentru ca au tras in revolutionari este mic. Pana sa fie gasiti vinovatii, Justitia a condamnat Ministerul Apararii Nationale sa plateasca despagubiri de zeci de mii de euro unei timisorence ranite dupa 22 decembrie, pe motiv ca Armata nu a gestionat cum se cuvine situatia creata dupa fuga lui Nicolae Ceausescu.























































