Swiatek, seria magică se lungeşte: Iga e în semifinalele French Open cu cifre care îţi taie răsuflarea

0
Iga Swiatek, într-o formă fantastică

Odată cu calificarea obţinută de Iga Swiatek (20 de ani, Polonia, 1 WTA) în ultima partidă a zilei pe tabloul feminin, avem cele două meciuri în urma cărora se va stabili finala turneului, programată pentru sâmbătă.

O victorie obţinută de Iga Swiatek nu prea mai e o ştire! Pentru că, la ce rezultate are ocupanta locului 1 mondial, toată lumea aşteaptă să vadă cine va opri seria magică a campioanei de la French Open 2020. Care, la cum joacă acum, e şi principala favorită la titlu, la ediţia din acest an.

Miercuri, Iga a trecut de americanca Jessica Pegula (28 de ani, 11 WTA) în sferturile French Open: 6-3, 6-2 după o oră şi 31 de minute. Această victorie lungeşte seria fabuloasă a liderului mondial. Din care putem extrage următoarele borne:

*33 de victorii la rând şi cinci titluri câştigate la Doha, Indian Wells, Miami, Stuttgart şi Roma. Seria include şi două victorii în cadrul Billie Jean Kings Cup, cu româncele Prisăcariu (308 WTA) şi Buzărnescu (120 WTA). Cărora le-a cedat... un singur game.

*Din cele 33 de victorii succesive, 28 au fost fără set pierdut.

*Seria fantastică a lui Swiatek a început la data de 22 februarie. Ultima înfrângere datează din 16 februarie, la Dubai, cu Ostapenko (13 WTA): 6-4, 1-6, 6-7. De atunci, au trecut 105 zile.

42 de victorii şi 3 înfrângeri are Iga Swiatek, în acest sezon. Înfrângerile au fost cu Ostapenko (13 WTA), Collins (9 WTA) şi Barty (1 WTA la vremea respectivă).