Spania, premieră incredibilă după 35 de ani: Ce a reuşit la Euro 2020

0
Luis Enrique, selecţioner Spania

Naţionala pregătită de Luis Enrique a pornit în tuneul final, cu două rezultate dezolante: 0-0 cu Suedia şi 1-1 cu Polonia. Acum, ibericii au zece goluri, în ultimele două partide! Contra Croaţiei însă, în optimi, au „tremurat“ serios pentru calificare.

*Pentru prima dată după 35 de ani, Spania a reuşit să întoarcă scorul pentru a obţine calificarea într-un meci eliminatoriu la un turneu final. Ultima dată, ibericii realizaseră o asemenea performanţă, în optimile Mondialului din 1986. Atunci, Daneamrca a condus cu 1-0, dar Spania s-a impus cu 5-1.

*Spania e prima echipă din toată istoria Campionatelor Europene care marchează cinci goluri, în două partide succesive.

*Dani Olmo (Spania) a devenit primul fotbalist care a furnizat două pase de gol, în prelungirile unui meci, la un Euro.

*Pentru prima dată în istoria de 101 ani a naţionalei Spaniei, această echipă a marcat de două ori, în reprizele adiţionale.

*Până luni seară, Spania nu încasase mai mult de două goluri într-un meci de la 15 noiembrie 2018 încoace. Adică, de la un meci pierdut în faţa Croaţiei, la Zagreb, în Liga Naţiunilor, scor 2-3.

Căderea granzilor

Din sferturile Euro 2020 vor lipsi: campioana mondială, Franţa, vicecampioana mondială, Croaţia, deţinătoarea trofeului continental, Portugalia, dar şi vicecampioana europeană, aceeaşi echipă a Franţei.