Zeci de şcoli din Dâmboviţa şi-au modificat scenariul după care vor funcţiona. Unde sunt cele mai mari rate de infectare din judeţ

Zeci de şcoli din Dâmboviţa şi-au modificat scenariul după care vor funcţiona. Unde sunt cele mai mari rate de infectare din judeţ

23 de unităţi de învăţământ din judeţul Dâmboviţa funcţionează conform scenariului roşu. Autorităţile au instituit obligaţia purtării măştii la o sută de metri de şcoli şi grădiniţe.

Ştiri pe aceeaşi temă

 
Autorităţile din judeţul Dâmboviţa au decis, luni, că purtarea măştii să fie obligatorie în toate localităţile, pe o rază de o sută de metri în jurul unităţilor de învăţământ, pe timpul zilei. În plus, în peste 20 de şcoli şi grădiniţe se trece de la scenariul de funcţionare verde sau galben la cel roşu din cauza infectărilor cu SARS-CoV-2, în opt cazuri măsura aplicându-se întregii şcoli, iar în altele doar unor grupe sau clase.
  
Conform unei hotărâri adoptate luni de Comitetul Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă Dâmboviţa, purtarea măştii de protecţie este obligatorie în toate localităţile, pe o rază de o sută de metri în jurul unităţilor de învăţământ, în intervalul orar 7:00 – 20:00,  Comitetele Locale pentru Situaţii de Urgenţă urmând a dispune măsurile necesare pentru semnalizarea corespunzătoare a acestor zone prin marcaje sau anunţuri.
 
CJSU Dâmboviţa a aprobat, de asemenea, modificarea scenariilor de funcţionare în cazul unor unităţi didactice, după ce în multe şcoli sau grădinuţe s-au semnalat cazuri de COVID-19.
 
Astfel, 22 de unităţi de învăţământ preuniversitar funcţionează în scenariul roşu, fie total, fie în cazul unor clase sau grupe.
 
Unităţile care fac integral cursuri online sunt: Şcoala gimnazială ”Panait Georgescu” Dobra,  Grădiniţa cu program normal Dobra, Grădiniţa cu program normal Mărceşti Dobra, Şcoala gimnazială ”Iulian Rusu” Mărceşti Dobra, Şcoala primară Moţăieni, Grădiniţa cu program normal Moţăieni,  Colegiul Naţional Ienăchiţă Văcărescu” Târgovişte, Grădiniţa cu program prelungit nr. 3 Târgovişte, Colegiul Economic ”Ion Ghica” Târgovişte -până la data de 21.10.2020. 
 

Comitetul Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă Dâmboviţa adoptă prezenta

HOTĂRÂRE:

 

Art. 1. Se aprobă scenariul de funcţionare nr. 1 pentru unităţile şcolare prevăzute în Anexa nr. 1.

Art. 2. Se aprobă scenariul de funcţionare nr. 2  pentru unităţile şcolare prevăzute în Anexa nr. 2.

Art.3. Se aprobă scenariul de funcţionare nr. 3  pentru unităţile şcolare/clasele/grupele prevăzute în Anexa nr. 3.

Art. 4. În toate unităţile administrativ-teritoriale de pe raza judeţului Dâmboviţa se instituie obligativitatea purtării măştii de protecţie  pe o rază de 100 m în jurul unităţilor şcolare, în intervalul orar 07:00-20:00 dacă prin HCJSU Dâmboviţa nu s-au dispus alte măsuri. Comitetele Locale pentru Situaţii de Urgenţă vor dispune măsurile necesare pentru semnalizarea corespunzătoare a acestor zone prin marcaje/anunţuri.

Art. 5.  În situaţia în care unităţile şcolare/clasele/grupele pentru care a fost aprobat scenariul de funcţionare 3, D.S.P. nu semnalează niciun impediment, acestea îşi vor relua activitatea în scenariul anterior la data stabilită prin hotărârea de suspendare a activităţii de predare faţă în faţă.

Art. 6. Hotărârea CJSU nr. 37/06.10.2020 îşi încetează aplicabilitatea.

Art. 7. Prezenta hotărâre va fi revizuită în condiţiile art. 4 alin. (4) lit. e) din Ordinul comun al Ministerului Educaţiei şi Cercetării şi al Ministerului Sănătăţii nr. 5.487/1.494 din 31 august 2020 pentru aprobarea măsurilor de organizare a activităţii în cadrul unităţilor de învăţământ în condiţii de siguranţă epidemiologică pentru prevenirea îmbolnăvirilor cu virusul SARS-CoV-2.

Art. 8. Prin grija Secretariatului Tehnic Permanent al Comitetului Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă Dâmboviţa, prezenta hotărâre se transmite Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă, Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă, membrilor Comitetului Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă Dâmboviţa, Direcţiei de Sănătate Publică Dâmboviţa, Inspectoratului Şcolar Judeţean Dâmboviţa, precum şi  primarilor, în calitate de preşedinţi ai Comitetelor Locale pentru Situaţii de Urgenţă.

PREŞEDINTELE C.J.S.U. DÂMBOVIŢA

PREFECT,

dr. ing. AURELIAN POPA          

Anexa 1 la Hotărârea nr. 46/12.10.2020

Nr. Crt.

Unitatea şcolară

Scenariul
la data de 12.10.2020

1

GRĂDINIŢA CU PROGRAM NORMAL BĂLENI

1

2

ŞCOALA GIMNAZIALĂ GURA BĂRBULEŢULUI

1

3

ŞCOALA GIMNAZIALĂ BILCIUREŞTI

1

4

ŞCOALA GIMNAZIALĂ ”SPIRU HARET” BRANIŞTEA

1

5

ŞCOALA GIMNAZIALĂ BREZOAIA BREZOAELE

1

6

ŞCOALA GIMNAZIALĂ BUCIUMENI

1

7

ŞCOALA GIMNAZIALĂ ”DORA DALLES” BUCŞANI

1

8

ŞCOALA GIMNAZIALĂ ”SMARANDA DUMITRU ROMAN” VIZUREŞTI CIOCĂNEŞTI

1

9

ŞCOALA GIMNAZIALĂ CĂPŞUNA COBIA

1

10

ŞCOALA GIMNAZIALĂ COMIŞANI

1

11

ŞCOALA GIMNAZIALĂ ”DR.MIOARA MINCU” CONŢEŞTI

1

12

ŞCOALA GIMNAZIALĂ PĂTROAIA VALE CRÂNGURILE

1

13

ŞCOALA GIMNAZIALĂ DĂRMĂNEŞTI

1

14

ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR.2 PICIOR DE MUNTE BOBOCI DRAGODANA

1

15

GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT ”DUMBRAVA MINUNATĂ” FIENI

1

16

LICEUL ”AUREL RAINU” FIENI

1

17

ŞCOALA GIMNAZIALĂ FINTA

1

18

ŞCOALA GIMNAZIALĂ ”ŞERBAN CIOCULESCU” GĂEŞTI

1

19

ŞCOALA GIMNAZIALĂ GURA SUŢII

1

20

ŞCOALA GIMNAZIALĂ IEDERA DE JOS

1

21

ŞCOALA GIMNAZIALĂ LUCIENI

1

22

ŞCOALA GIMNAZIALĂ TELEŞTI LUDEŞTI

1

23

ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR.2 LUNGULEŢU

1

24

ŞCOALA GIMNAZIALĂ MĂTĂSARU

1

25

ŞCOALA GIMNAZIALĂ ”ION CIORĂNESCU” MOROENI

1

26

ŞCOALA GIMNAZIALĂ ODOBEŞTI

1

27

ŞCOALA GIMNAZIALĂ PETREŞTI

1

28

ŞCOALA GIMNAZIALĂ PIETRARI

1

29

ŞCOALA GIMNAZIALĂ ”SF. NICOLAE” PIETROŞIŢA

1

30

ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR.1 POIANA

1

31

ŞCOALA GIMNAZIALĂ POTLOGI

1

32

ŞCOALA GIMNAZIALĂ ROMÂNEŞTI POTLOGI

1

33

ŞCOALA GIMNAZIALĂ RACIU

1

34

ŞCOALA GIMNAZIALĂ RĂSCĂEŢI

1

35

ŞCOALA GIMNAZIALĂ RÂU ALB DE JOS

1

36

ŞCOALA GIMNAZIALĂ ”CONSTANTIN SECĂREANU” RUNCU

1

37

ŞCOALA GIMNAZIALĂ SLOBOZIA MOARĂ

1

38

ŞCOALA GIMNAZIALĂ ŞELARU

1

39

ŞCOALA GIMNAZIALĂ TĂRTĂŞEŞTI

1

40

ŞCOALA GIMNAZIALĂ ULIEŞTI

1

41

ŞCOALA GIMNAZIALĂ CRICOV VALEA LUNGĂ

1

42

ŞCOALA GIMNAZIALĂ VALEA MARE

1

43

ŞCOALA GIMNAZIALĂ ”IANCU VĂCĂRESCU” VĂCĂREŞTI

1

44

ŞCOALA GIMNAZIALĂ VÂRFURI

1

45

LICEUL TEORETIC ”MIHAI VITEAZUL” VIŞINA

1

46

ŞCOALA GIMNAZIALĂ VIŞINEŞTI

1

47

ŞCOALA GIMNAZIALĂ ANINOASA

1

48

ŞCOALA GIMNAZIALĂ BRĂNEŞTI

1

49

ŞCOALA GIMNAZIALĂ ”MAREŞAL CONSTANTIN PREZAN” BUTIMANU

1

50

ŞCOALA GIMNAZIALĂ ”MATEI GR. VLĂDEANU” CÂNDEŞTI-VALE

1

51

LICEUL TEHNOLOGIC COJASCA

1

52

ŞCOALA GIMNAZIALĂ CORNEŞTI

1

53

ŞCOALA GIMNAZIALĂ COSTEŞTI VALE

1

54

GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT ”INOCENŢA” GĂEŞTI

1

55

ŞCOALA GIMNAZIALĂ ”RADU CEL MARE” GĂEŞTI

1

56

ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR.1 HULUBEŞTI

1

57

ŞCOALA GIMNAZIALĂ MALU CU FLORI

1

58

ŞCOALA GIMNAZIALĂ MOGOŞANI

1

59

ŞCOALA GIMNAZIALĂ MORTENI

1

60

ŞCOALA GIMNAZIALĂ NICULEŞTI

1

61

ŞCOALA GIMNAZIALĂ ”NICOLAE VLAD” PUCHENI

1

62

LICEUL TEHNOLOGIC ”MARIN GRIGORE NĂSTASE” TĂRTĂŞEŞTI

1

63

ŞCOALA GIMNAZIALĂ TĂTĂRANI

1

64

LICEUL TEHNOLOGIC VOINEŞTI

1

65

ŞCOALA GIMNAZIALĂ GURA FOII

1

    
Anexa 2 la Hotărârea nr. 46/12.10.2020

Nr. Crt.

Unitatea şcolară

Scenariul
 la data de 12.10.2020

1

ŞCOALA GIMNAZIALĂ CIOCĂNEŞTI

2

2

ŞCOALA GIMNAZIALĂ CORBII MARI

2

3

ŞCOALA GIMNAZIALĂ GROZĂVEŞTI CORBII MARI

2

4

ŞCOALA GIMNAZIALĂ CREVEDIA

2

5

ŞCOALA GIMNAZIALĂ DRAGOMIREŞTI

2

6

COLEGIUL NAŢIONAL ”VLADIMIR STREINU” GĂEŞTI

2

7

ŞCOALA GIMNAZIALĂ GURA OCNIŢEI

2

8

ŞCOALA GIMNAZIALĂ MĂNEŞTI

2

9

LICEUL TEHNOLOGIC PETROL MORENI

2

10

ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR.1 MORENI

2

11

ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR.3 MORENI

2

12

ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR.4 MORENI

2

13

LICEUL TEHNOLOGIC NUCET

2

14

ŞCOALA GIMNAZIALĂ NUCET

2

15

ŞCOALA GIMNAZIALĂ PRODULEŞTI

2

16

ŞCOALA GIMNAZIALĂ GHINEŞTI SĂLCIOARA

2

17

ŞCOALA GIMNAZIALĂ ”PROF. ILIE POPESCU” ŞOTÂNGA

2

18

ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR.2 TITU TIRG

2

19

ŞCOALA GIMNAZIALĂ ”IOSIF GABREA” VĂLENI DÂMBOVIŢA

2

20

ŞCOALA GIMNAZIALĂ ”STAN ŞTEFAN” VLĂDENI

2

21

ŞCOALA GIMNAZIALĂ ”ION MAREŞ” VULCANA BĂI

2

22

LICEUL TEHNOLOGIC ”UDREA BĂLEANU” BĂLENI

2

23

ŞCOALA GIMNAZIALĂ ”GRIGORE RĂDULESCU” BEZDEAD

2

24

ŞCOALA GIMNAZIALĂ CORNĂŢELU

2

25

ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR.3 DOICEŞTI

2

26

ŞCOALA GIMNAZIALĂ ”DIACONU CORESI” FIENI

2

27

LICEUL TEHNOLOGIC ”DR.C. ANGELESCU” GĂEŞTI

2

28

LICEUL TEHNOLOGIC ”IORDACHE GOLESCU” GĂEŞTI

2

29

ŞCOALA GIMNAZIALĂ ”BUICĂ IONESCU” GLODENI

2

30

ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR.1 I. L. CARAGIALE

2

31

COLEGIUL NAŢIONAL ”ION LUCA CARAGIALE” MORENI

2

32

GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT NR.4 MORENI

2

33

ŞCOALA GIMNAZIALĂ OCNIŢA

2

34

ŞCOALA GIMNAZIALĂ PERŞINARI

2

35

GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT NR.2 PUCIOASA

2

36

GRĂDINIŢA ”PRICHINDEL” PUCIOASA

2

37

LICEUL TEHNOLOGIC PUCIOASA

2

38

ŞCOALA GIMNAZIALĂ ”MIHAI VITEAZUL” PUCIOASA

2

39

ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR.4 ”ELENA DONICI CANTACUZINO” PUCIOASA

2

40

LICEUL TEORETIC ”ION GHICA” RĂCARI

2

41

GRĂDINIŢA ”MODEL” VALEA VOIEVOZILOR RĂZVAD

2

42

ŞCOALA GIMNAZIALĂ RĂZVAD

2

43

COLEGIUL NAŢIONAL ”CONSTANTIN CANTACUZINO” TÂRGOVIŞTE

2

44

COLEGIUL NAŢIONAL ”CONSTANTIN CARABELLA” TÂRGOVIŞTE

2

45

GRĂDINIŢA CU PROGRAM NORMAL ”SF.FRANCISC” TÂRGOVIŞTE

2

46

GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT ”ALEXANDRINA SIMIONESCU GHICA” TÂRGOVIŞTE

2

47

GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT NR.1 TÂRGOVIŞTE

2

48

GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT NR.13 TÂRGOVIŞTE

2

49

GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT NR.14 TÂRGOVIŞTE

2

50

GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT NR.15 TÂRGOVIŞTE

2

51

GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT NR.16 TÂRGOVIŞTE

2

52

GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT NR.2 TÂRGOVIŞTE

2

53

GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT ”RAZA DE SOARE” TÂRGOVIŞTE

2

54

GRĂDINIŢA ”DOROTHY” TÂRGOVIŞTE

2

55

LICEUL DE ARTE ”BĂLAŞA DOAMNA” TÂRGOVIŞTE

2

56

LICEUL TEHNOLOGIC ”CONSTANTIN BRÂNCOVEANU” TÂRGOVIŞTE

2

57

LICEUL TEHNOLOGIC DE TRANSPORTURI AUTO TÂRGOVIŞTE

2

58

LICEUL TEHNOLOGIC ”NICOLAE CIORĂNESCU” TÂRGOVIŞTE

2

59

LICEUL TEHNOLOGIC ”SPIRU HARET” TÂRGOVIŞTE

2

60

LICEUL TEORETIC ”ION HELIADE RĂDULESCU” TÂRGOVIŞTE

2

61

LICEUL TEORETIC ”PETRU CERCEL” TÂRGOVIŞTE

2

62

LICEUL ”VOIEVODUL MIRCEA” TÂRGOVIŞTE

2

63

SEMINARUL TEOLOGIC ORTODOX ”SF. IOAN GURĂ DE AUR” TÂRGOVIŞTE

2

64

ŞCOALA GIMNAZIALĂ ”CORESI” TÂRGOVIŞTE

2

65

ŞCOALA GIMNAZIALĂ ”I. ALEXANDRU BRĂTESCU VOINEŞTI” TÂRGOVIŞTE

2

66

ŞCOALA GIMNAZIALĂ ”MATEI BASARAB” TÂRGOVIŞTE

2

67

ŞCOALA GIMNAZIALĂ ”MIHAI VITEAZUL” TÂRGOVIŞTE

2

68

ŞCOALA GIMNAZIALĂ ”PROF. PAUL BĂNICĂ” TÂRGOVIŞTE

2

69

ŞCOALA GIMNAZIALĂ ”RADU CEL MARE” TÂRGOVIŞTE

2

70

ŞCOALA GIMNAZIALĂ ”SMARANDA GHEORGHIU” TÂRGOVIŞTE

2

71

ŞCOALA GIMNAZIALĂ SPECIALĂ TÂRGOVIŞTE

2

72

ŞCOALA GIMNAZIALĂ ”TUDOR VLADIMIRESCU” TÂRGOVIŞTE

2

73

ŞCOALA GIMNAZIALĂ ”VASILE CÎRLOVA” TÂRGOVIŞTE

2

74

ŞCOALA POSTLICEALĂ SANITARĂ ”CAROL DAVILA” TÂRGOVIŞTE

2

75

LICEUL TEHNOLOGIC ”GOGA IONESCU” TITU

2

76

LICEUL TEORETIC ”IANCU C VISSARION” TITU

2

77

ŞCOALA GIMNAZIALĂ ”PICTOR NICOLAE GRIGORESCU” TITU

2

78

ŞCOALA GIMNAZIALĂ ULMI

2

79

ŞCOALA GIMNAZIALĂ VULCANA PANDELE

2

80

COLEGIUL NAŢIONAL ”NICOLAE TITULESCU” PUCIOASA

2

81

ŞCOALA POSTLICEALĂ FEG TÂRGOVIŞTE

2

82

ŞCOALA POSTLICEALĂ SANITARĂ ”CHRISTIANA” TÂRGOVIŞTE

2

 

Anexa 3 la Hotărârea nr. 46/12.10.2020

Nr. crt.

Unitatea de învăţământ

Scenariul 3

1

ŞCOALA GIMNAZIALĂ ”PANAIT GEORGESCU” DOBRA

toată şcoala

2

GRĂDINIŢA CU PROGRAM NORMAL DOBRA

toată şcoala

3

GRĂDINIŢA CU PROGRAM NORMAL MĂRCEŞTI DOBRA

toată şcoala

4

ŞCOALA GIMNAZIALĂ ”IULIAN RUSU” MĂRCEŞTI DOBRA

toată şcoala

5

ŞCOALA PRIMARĂ MOŢĂIENI

toată şcoala

6

GRĂDINIŢA CU PROGRAM NORMAL MOŢĂIENI

toată şcoala

7

COLEGIUL NAŢIONAL ”IENĂCHIŢĂ VĂCĂRESCU” TÂRGOVIŞTE

toată şcoala, până la data de 14.10.2020

8

LICEUL TEHNOLOGIC „CONSTANTIN BRÂNCOVEANU”  TÂRGOVIŞTE

clasele IX E, X M, XI E, XI M, XII E, până la data de 13.10.2020

9

ŞCOALA GIMNAZIALĂ OCNIŢA

clasa a VIII-a, până la data de 14.10.2020

10

ŞCOALA GIMNAZIALĂ GHINEŞTI SĂLCIOARA

clasele V, VI, VII, VIII, până la data de 13.10.2020

11

ŞCOALA GIMNAZIALĂ CORNĂŢELU

clasele V, VI, VII, VIII, până la data de 14.10.2020

12

ŞCOALA GIMNAZIALĂ ”CORESI” TÂRGOVIŞTE

clasa a VIII-a C, până la data de 15.10.2020

13

ŞCOALA GIMNAZIALĂ ”PROF. ILIE POPESCU” ŞOTÂNGA

clasa a IV-a, până la data de 16.10.2020

14

ŞCOALA GIMNAZIALĂ „VASILE CÂRLOVA” TÂRGOVIŞTE

cls. II B şi grupa 2 cls. VI A, până la data de 15.10.2020

15

LICEUL TEHNOLOGIC DE TRANSPORTURI AUTO TÂRGOVIŞTE

IX A seral, XII A seral, XIII seral, până la data de 15.10.2020

16

ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR. 1 MORENI

clasa pregătitoare B, până la data de 19.10.2020

17

GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 3 TÂRGOVIŞTE

toate grupele, până la data de 15.10.2020

18

ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR. 3 DOICEŞTI

clasele V, VI A, VI B, VII, VIII, până la data de 16.10.2020

19

COLEGIUL ECONOMIC ”ION GHICA” TÂRGOVIŞTE

toată şcoala, până la data de 21.10.2020

20

LICEUL TEHNOLOGIC „UDREA BĂLEANU” BĂLENI

clasa a III-a C, până la data de 19.10.2020

21

SEMINARUL TEOLOGIC ORTODOX „SF. IOAN GURĂ DE AUR” TÂRGOVIŞTE

XII S (integral), IX F.A. (grupa 2), până la data de 19.10.2020

22

SEMINARUL TEOLOGIC ORTODOX „SF. IOAN GURĂ DE AUR” TÂRGOVIŞTE

IX S (grupa 2), X F.B. (grupa 2), XI S (grupa 2), XII F.B. (integral), până la data de 20.10.2020

23

GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 15 TÂRGOVIŞTE

Grupa mică “Pisicuţele”, până la data de 20.10.2020

Dacă apreciezi acest articol, te așteptăm să intri în comunitatea de cititori de pe pagina noastră de Facebook, printr-un Like mai jos:


citeste totul despre:
Modifică Setările