Săptămână fierbinte pentru zona euro: evenimentele pe care le vom aştepta cu interes
0
Se anunţă o săptămână importantă pentru zona euro, presărată de evenimente care mai pot rezolva multe din necunoscutele care frământă pe toată lumea. Investitorii, totuşi, au primit cu optimism anunţul Băncii Centrale Europene, acela că este pregătită să cumpere eurobondurile statelor cu probleme economice mari.
Ce se va întâmpla în această săptămână?
- Ziua de miercuri este cea mai importantă. Curtea Constituţională din Germania va decide asupra legalităţii fondului de salvare din zona euro. Decizia este aşteptată de două luni cu sufletul la gură.
Este de aşteptat ca judecătorii să decidă în favoarea Mecanismului European de Stabilitate Financiară şi a pactului european pentru disciplină fiscală, însă, pe de altă parte, judectăorii vor impune, la rândul lor, o serie de condiţii. Adică Germania să nu mai acorde ajutoare atât de uşor, ţinând cont de ostilitatea din rândul cetăţenilor nemţi cu care a fost privit suportul cancelarului german, Angela Merkel, pentru planul lui Mario Draghi, acela de a inunda piaţa cu eurobonduri.
În plus, Parlamentul ar putea primi dreptul de veto ca să limiteze ajutoarele financiare pe care Germania le acordă statelor îndatorate până la cer, cum ar fi Grecia sau Spania.
Dacă verdictul va fi unul negativ, atunci efectul va fi devastator pentru moneda euro şi pentru eurobonduri, cele 17 ţări fiind împinse şi mai mult în nisipuri mişcătoare.
Legat de propunerea de a avea o uniune bancară condusă de Banca Centrală Europeană şi de adoptarea unei rezoluţii privind viitorul sistemului bancar se va duce o bătălie crâncenă.
"Dacă punem toate băncile sub acelaşi sistem de supervizare, atunci vom asigura un teren de joc cu reguli clare pentru toată lumea", afirma directorul executiv al băncii Unicredit, din Italia.
Pe de altă parte, ministrul de finanţe german, Wolfgang Schauble, nu consideră realistă intenţia Băncii Centrale Europene de a controla 6000 de bănci, în condiţiile în care doar 200 dintre ele deţin 95% din capitalurile bancare. El subliniază că doar aceste bănci ar trebui supravegheate.
Deşi la această întâlnire nu se va lua nicio decizie finală cu privire la acest aspect - este de aşteptat ca totul să se parafeze în octombrie - totuşi, vor exista semnale dacă Spania va opta pentru ajutor din partea BCE, cu riscul unor condiţii dure şi a supravegherii sistemului bancar.
- Alegerile din Olanda sunt privite cu maximă atenţie de toţi europenii. Partidul de centru-dreapta al Liberalilor, condus de premierul Mark Rutte şi partidul de centru-stânga al Laburiştilor sunt la egalitate aproape perfectă în sondaje.
Luni bune, însă, impresia generală era aceea că partidul de centru-stânga se va impune la alegeri, iar euro-scepticii vor câştiga, la rândul lor, voturi importante pentru a avea o poziţie puternică în viitoarea configuraţie parlamentară.
Sentimentele anti-austeritate şi anti-bailouturi încep să devină din ce în ce mai pronunţate în rândul populaţiei nemulţumite că Olanda ajunge să fie colacul de salvare al statelor "falimentare".