Chinezii de la Cherry invadează Europa de Est

0
Publicat:
Ultima actualizare:

În 2007, ofensiva chineză a companiei auto Cherry, prezentă în România cu două modele SUV, şi-a concentrat operaţiunile de producţie şi distribuţie pe zona Europei de Est. Chinezii au decis

În 2007, ofensiva chineză a companiei auto Cherry, prezentă în România cu două modele SUV, şi-a concentrat operaţiunile de producţie şi distribuţie pe zona Europei de Est.
Chinezii au decis că această regiune este mai permisivă, după ce s-au chinuit ani de zile să penetreze Europa Occidentală. Cele două SUV lansate în România costă mult mai puţin decât concurentele europene şi chiar decât cele japoneze sau coreene. O bilă neagră pentru producătorii chinezi este oferită însă de specialişti pentru că respectivele SUV-uri nu au încă motorizări Diesel. În schimb, cei de la Cherry oferă în premieră variante cu instalaţii GPL din fabrică. Acest lucru reduce semnificativ costurile consumului şi poate atrage o paletă importantă de clienţi. Producătorul Cherry Automobile şi-a manifestat intenţia de a lansa în primăvara anului viitor nu mai puţin de cinci modele pe piaţa din Turcia. Acestea vor fi: un mini, o subcompactă, un sedan de clasă C , pentru segmentul low-medium, un SUV şi crossover break. Chinezii nu au încă puncte proprii de distribuţie, iar pentru a-şi asigura un segment de piaţă cât mai consistent, aceştia au semnat contracte de distribuţie cu alte mărci importante. De pildă, în Turcia, chinezii colaborează cu dealerul brandului Mazda în această ţară. Piesa de rezistenţă a asiaticilor este un motor diesel common-rail, care produce 127 CP la o capacitate de 1.9 litri. Motorul este adaptat normelor privind poluarea, Euro 4. Cherry va pune la dispoziţia cumpărătorilor şi alte două motorizări pe benzină, de 1.6 şi 1.8 litri, propulsoare furnizate de FIAT. Surse din industrie sugerează că producătorul chinez a demarat discuţii şi cu dealeri auto din alte ţări din estul Europei. (O.M.)

Economie

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite