China sfidează criza mondială

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Bula imobiliară este „Călcâiul lui Ahile“. În 2009, China poate deveni cel mai mare exportator şi a doua economie mondială, dar trebuie să elimine pericolul supraîncălzirii.

Depăşirea rapidă a recesiunii a fost posibilă graţie volumului-record al noilor împrumuturi, care au însumat peste 1.300 de miliarde de do­­­­­lari în primele 11 luni din 2009, la care se adaugă stimulentele de 500 de milioane de dolari injectate direct de guvern în economie.

Infuzia ma­­­­­sivă de capital a asigurat creş­­­­­­terea PIB cu peste 8,5% în 2009, dar a creat riscul majorării numărului de credite neperformante şi apariţia bulelor pe piaţa imobiliară şi bursieră.

Creşterea explozivă a pieţei imobiliare alimentează temerile privind o cădere rapidă. În ultimele zile ale anului trecut, premierul Wen Jiabao, citat de Agenţia Xinhua, a spus că „preţul apartamentelor a crescut prea repede", considerând că este necesară restrângerea creditării.

Evoluţia pieţei chinezeşti este atipică. În zonele cele mai populate din Beijing, preţul mediu al unui apartament de 100 mp este aproape 300.000 de dolari, ceea ce reprezintă de 80 de ori venitul mediu anual al unui chinez.

Cu toate acestea, din numărul total al tranzacţiilor, doar 10% reprezintă locuinţe ieftine, dezvoltatorii preferând imobile luxoase, la preţul de peste 5.000 de dolari pe mp, atraşi de rata profitului mult mai consistentă.

Pericolul creşterii dobânzilor

Scenariul care dă frisoane investitorilor constă în majorarea bruscă a dobânzilor pentru stoparea spiralei inflaţioniste. Fără finanţare ieftină, dezvoltatorii nu-şi vor mai refinanţa împrumuturile, creditele ipotecare nu vor mai avea cerere, activele băncilor se vor devaloriza iar companiile industriale vor înregistra pierderi pe acest segment.

În anii '90, dezvoltarea unui balon imobiliar în Shanghai şi Beijing a fost stopată brusc prin tăierea surselor de finanţare şi majorarea dobânzilor, guvernul asumându-şi încetinirea ritmului de dezvoltare economică. În ultimul timp şi marii dezvoltatori sunt îngrijoraţi, mai ales că prăbuşirea imobiliarelor va afecta întreaga economie şi nu doar Beijing, Shanghai şi Shenzhen.

Economie

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite