Bergenbier va introduce dopul atașat PET-ului
0Bergenbier S.A., parte a grupului Molson Coors Beverage Company, una dintre cele mai importante companii de pe piața berii din România, va introduce dopul atașat la sticlele PET și se aliniază la una dintre cerințele importante ale Directivei Single Use Plastic (SUP) a Comisiei Europene.

De asemenea, în linie cu strategia de sustenabilitate, Bergenbier continuă împădurirea cu 15.000 de puieți de brad.

”Încă din 2017, responsabilitatea faţă de mediul înconjurător şi-a găsit ecoul în campanii de reîmpădurire, acţiuni de ecologizare şi reciclare, cu ajutorul ONG-urilor care împărtășesc aceeași viziune cu a noastră. Continuăm angajamentul de responsabilitate și prietenie față de mediu prin introducerea capacului atașat sticlelor de PET, fiind astfel unul dintre primii producători de bere care face această investiție în România. Totul a fost posibil printr-un efort comun, al tuturor colegilor implicați, pornind de la echipa din fabrica noastră din Ploiești.”, punctează Bogdan Jianu, Senior Brand Manager Bergenbier.

Reducerea amprentei pe care o bere produsă sau consumată o lasă asupra mediului înconjurător este o prioritate pentru brand. Pe lângă atașarea dopului de plastic la sticla PET, Bergenbier introduce pe piață și tăvile din carton 100% reciclat pentru dozele de bere la bax.
”Grija față de mediu continuă și prin ațiunea amplă de plantare începută în Bucium, județul Alba. Alături de asociația Plantăm Fapte Bune, anul acesta am plantat primii 5.000 de puieți de molid cărora urmează să li se alăture în curând alți 10.000. Bergenbier este un brand responsabil și, de aceea, ne uităm mereu în campaniile noastre la acțiuni care să vizeze oamenii responsabili și grija față de mediul înconjurător. Prietenii brand-ului împărtășesc aceleași principii și ne bucurăm că și anul acesta am reușit să atingem zonele de interes prin acțiuni concrete de sustenabilitate”, spune Elena Ion-Bălescu, Brand Manager Bergenbier.

Prin aceste inițiative, compania continuă drumul sustenabilității început în urmă cu mai bine de 5 ani. Anul acesta Bergenbier a lansat platforma prieteniresponsabili.ro, împreună cu a 3-a ediție a raportului de sustenabilitate, prin care și-a luat angajamentul de a-și concentra atenția pe proiecte care vizează oamenii, planeta și consumul responsabil de alcool.
