Iulie, luna în care creşterea economică se simte în buzunarele românilor

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:
Reducerea TVA la alimente la 9% a determinat o scădere medie a preţurilor de 11%.

Luna iulie a venit cu o serie de surprize plăcute pentru români, care demonstrează că trendul accelerat de creştere economică are efecte concrete în vieţile oamenilor, iar în ciuda scandalurilor politice recente şi a contextului internaţional dificil (conflictul din Ucraina, criza din Grecia), avem parte de stabilitate şi de condiţii prielnice pentru mediul de afaceri.

În primul rând, începând cu data de 1 iulie, am asistat la o ieftinire a medicamentelor cu circa 20% - una dintre cele mai importante măsuri ale anului şi o creştere a salariului minim de la 975 RON la 1.050 RON. De asemenea, după aplicare, reducerea TVA la alimente la 9% a determinat o scădere medie a preţurilor de 11% şi o creştere de 17% a numărului de produse vândute, potrivit unui studiu realizat de compania de cercetare Nielsen.

Mai mult, zilele acestea a mai fost adoptat noul Cod Fiscal, care prevede o scădere a cotei generale a TVA de 19%, Parlamentul a decis reintroducerea pensiilor de serviciu pentru militari, poliţişti, jandarmi, pompieri şi alte categorii de oameni din sistem, iar Ministerul Muncii a decis că 300.000 de familii vor primi în continuare ajutoare sociale după ce dublarea alocaţiilor pentru copii nu le mai permitea încadrarea în categoriile vulnerabile.

Un sprijin suplimentar a fost acordat şi familiilor - s-a alocat aproape 500.000 de lei pentru 148 de familii şi persoane singure, în urma unor anchete sociale care au stabilit că există „situaţii deosebite din cauza stării de sănătate sau a altor cauze care pot duce la excluziune socială”. Iar un sprijin de aproape 175 de milioane de euro este negociat în acest moment pentru susţinerea implementării proiectului privind construcţia de locuinţe pentru persoanele / familiile tinere.

Toate aceste decizii au fost posibile doar pentru că România trece printr-o perioadă economică foarte bună, cu creşteri atât la nivelul investiţiilor şi locurilor de muncă, cât şi la nivelul încasărilor la buget, datorită succesului ANAF în lupta împotriva evaziunii fiscale. ANAF a realizat în primul semestru venituri bugetare de 96,07 miliarde de lei, în crestere cu 4,8% faţă de programul bugetat (+4,37 miliarde de lei) şi cu 8,82% (+7,78 miliarde de lei) faţă de aceeaşi perioadă a anului trecut, evoluţie susţinută de încasări mai mari la TVA, impozit pe profit şi pe venit. Acest trend pozitiv a creat un spaţiu fiscal suficient de mare pentru reducerea fiscalităţii.

România are în acest moment 10 trimestre de creştere economică din 12 trimestre, un venil de eficienţă de 83%. Sursa este creşterea din domeniile industrie şi al serviciilor, dar şi al construcţiilor. Potrivit estimărilor, cu un an agricol bun România poate să treacă de 4% creştere economică în 2015, iar anul viitor putem spera la un rezultat de circa 5%, din nou printre cele mai mari din UE.

Mai multe pentru tine:
Trei zodii termină această săptămâna în forță. Norocul le surâde din plin, bunăstare și bogății pe bandă rulantă pentru acești native
Alimentul care nu trebuie să lipsească din farfuriile românilor. Dr. Virgiliu Stroescu îl recomandă în fiecare zi: „Ne curăță și ne vindecă tot organismul”
Saveta Bogdan și-a stricat silueta în vacanța de peste Ocean. De ce s-a îngrășat și ce salarii au americanii: „Gata, trec la dietă”
Bilanţul guvernului condus de Victor Ponta: creşteri pe toată linia de indicatori economici şi sociali
Câteva concluzii despre mandatul lui Victor Ponta – despre responsabilitate şi demnitate
Alexandre Grimaldi, fiul cel mare al Prințului Albert de Monaco, a impresionat la Monte Carlo alături de Eva Longoria
Octavian Ursulescu rupe tăcerea. Ce relație era, de fapt, între Alexandru Arșinel și Stela Popescu? Mulți îi credeau soț și soție: „Un cuplu sudat numai pe scenă”
Eduard, un copil de 10 ani, crescut de bunici și abandonat de părinți, luptă pentru viață! A vomitat sânge și are nevoie de o operație urgentă la inimă. AJUTĂ ȘI TU!
Femeile care au înfruntat foamea, frica și moartea: adevărul despre cum a distrus Uniunea Sovietică Moldova anilor ’40
Regele Charles, mișcare istorică neașteptată, prima dată în 1428 de ani! Suveranul a numit o femeie în acest post cheie pentru Marea Britanie
De ce este atacată Corina Creţu într-o publicaţie europeană? Poate pentru că este româncă!