Descoperire explozivă la Zalău: Bombă găsită la fier vechi
0
Un operator economic din Zalău, care colectează fier vechi, a solicitat în cursul acestei dimineţi sprijinul echipei pirotehnice din cadrul Inspectoratului Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă. Printre fiarele adunate, operatorul a descoperit muniţie neexplodată: un proiectil de artilerie şi o bombă aruncător de calibru 120 mm.
Echipa pirotehnică, din cadrul Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă „Porolissum” al judeţului Sălaj a intervenit azi dimineaţă, pentru asanarea de muniţie rămasă neexplodată descoperită la un operator economic de colectare a fierului vechi din Zalău. După cum a explicat Lucian Jacodi, purtător de cuvânt al ISU Sălaj, echipa pirotehnică a identificat muniţia ca fiind un proiectil de artilerie calibrul 57 mm şi o bombă aruncător de calibrul 120 mm. Aceasta a fost ridicată, transportată şi depozitată în condiţii de siguranţă, în vederea distrugerii.
Pe această cale, echipa pirotehnică ISU Sălaj, recomandă tuturor cetăţenilor, ca la găsirea unor elemente de muniţie neexplodate să anunţe cel mai apropiat organ de poliţie sau Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă „Porolissum” al judeţului Sălaj la numărul de telefon 112, fără a le atinge şi a schimba poziţia acestora.