Vaslui: Mai mulţi poliţişti şi jandarmi pentru paza şcolilor din judeţ

Poliţiştii au participat la întâlnirea anuală a directorilor unităţilor de învăţământ din judeţul Vaslui. Ocazie cu care au anunţat că vor fi suplimentate dispozitivele de ordine şi siguranţă publică (poliţişti şi jandarmi). Totodată, oamenii legii vor intensifica activităţile preventive în unităţile de învăţământ.
În cadrul întâlnirii dintre poliţişti şi directorii de şcoli au fost prezentate principalele genuri de infracţiuni care au fost săvârşite în unităţile de învăţământ de pe raza judeţului nostru şi a fost solicitat sprijinul profesorilor în elaborarea de proiecte preventive în care să fie atraşi câţi mai mulţi elevi şi în special cei cu un comportament deviant. De asemenea, s-a stabilit ca pe parcursul acestei luni să fie desfăşurate o serie de activităţi conform planului de acţiune „Şcoala în siguranţă", activităţi care vor avea drept scop îmbunătăţirea climatului de siguranţă publică în incinta şi în imediata apropiere a unităţilor de învăţământ.
„Poliţiştii vasluieni vor desfăşura activităţi preventiv-educative prin organizarea de întâlniri cu elevii în scopul informării acestora cu privire la consecinţele comiterii de infracţiuni, precum şi cu privire la măsurile de protecţie. Se va verifica şi modul de supraveghere şi pază a unităţilor şcolare în conformitate cu prevederile Legii nr. 333/2003, ocazie cu care poliţiştii vor acorda şi sprijin de specialitate. De asemenea, vor fi desfăşurate activităţi pentru menţinerea ordinii publice, poliţiştii asigurând intervenţia în cazul evenimentelor produse în perimetrul unităţilor şcolare, sesizate prin 112", a spus mihaela ştraub, ofţerul de presă al IPJ Vaslui.
Educaţie rutieră în şcoli
În vizorul poliţitilor vor fi şi unităţile economice din zona adiacentă a unităţilor de învăţământ, pentru ca acestea să nu vândă băuturi alcoolice sau ţigări elevilor. O altă temă abordată de poliţişti a fost necesitatea desfăşurării în unităţile de învăţământ a activităţii de educaţie rutieră. S-a insistat asupra faptului că această activitate este deosebit de importantă, copiii reprezentând o categorie specială de participanţi la traficul rutier deoarece sunt deosebit de vulnerabili la implicarea în accidente de circulaţie, reacţiile lor fiind imprevizibile pentru conducătorii auto. În acest sens, s-a recomandat ca în fiecare unitate de învăţământ să existe un cadru didactic coordonator, responsabil cu activitatea de educaţie rutieră, deoarece astfel de activităţi sunt binevenite în rând elevilor.
„Deoarece siguranţa copiilor constituie una dintre priorităţile poliţiei rutiere, în parteneriat cu reprezentanţii Inspectoratelor Şcolare Judeţene vor fi reactivate patrulele şcolare de circulaţie, pentru deplasarea în siguranţă a elevilor în zona unităţilor de învăţământ, în special în cazul unităţilor de învăţământ aflate în vecinătatea drumurilor publice intens circulate", a încheiat Ştraub.




















































