HC Vaslui-Universitatea Galaţi 35-25: victorie după victorie

0

HC Vaslui a reuşit, ieri, o nouă victorie pe teren propriu în faţa studenţilor de la Universitatea Galaţi, într-un meci contând pentru etapa cu numărul 16 al Diviziei A la handbal masculin, fiind neînvinsă în acest retur de campionat.

Elevii lui Leonard Bibirig au început partida în forţă, fiind hotărâţi să câştige la o diferenţă cât mai mare. După 10 minute de joc tabela arăta 7-4 pentru handbaliştii vasluieni, iar meciul a fost unul destul de încins până la pauză, atunci când gazdele au intrat la vestiare cu un avantaj de cinci goluri, scor 15-10.

În repriza a doua tot vasluienii au fost cei care s-au aruncat în atac, iar după aproape 15 minute, avantajul a urcat la nouă goluri, scor 23-14. Diferenţa a fost menţinută până aproape de final, vasluienii trecându-şi în cont o nouă victorie.

În următoarea etapă, HC Vaslui va juca în deplasare, pe terenul celor de la Universitas Iaşi, partidă programată pentru sâmbăta viitoare, 15 februarie, de la ora 12:00.