Constantin Balaban, fost prim procuror la Parchetul Măcin, trimis în judecată. Magistratul este judecat pentru luare de mită şi fals în declaraţii

0
Publicat:
Ultima actualizare:
dna

Constantin Balaban, fost prim procuror la Parchetul de pe lângă Judecătoria Măcin a fost trimis în judecată în stare de arest preventiv de către procurorii DNA.

Magistratul este judecat pentru luare de mită,  fals în declaraţii şi efectuarea de operaţiuni financiare ca acte de comerţ incompatibile cu funcţia în scopul obţinerii pentru sine de bani, bunuri, ori alte foloase necuvenite

În cursul lunii februarie 2015, inculpatul Balaban Constantin, în calitate de prim procuror al Parchetului de pe lângă Judecătoria Măcin, a pretins şi primit de la inculpaţii Amet Viorel şi Aslan Regep-Uţă, prin intermediul inculpatului Jugănaru Valentin, cu titlu de mită, un viţel care avea o greutate de 70 kg după sacrificare, în valoare de 900 lei, în schimbul soluţionării favorabile a unui dosar penal în care primii doi erau cercetaţi sub aspectul săvârşirii infracţiunii de vătămare corporală.

Remiterea mitei a avut loc după ce, în data de 03 februarie 2015, Balaban Constantin, din proprie iniţiativă, a întocmit două acorduri de recunoaştere a vinovăţiei cu inculpaţii Amet Viorel şi Aslan Regep-Uţă, cărora le-a aplicat două pedepse de 7 luni închisoare, cu suspendarea condiţionată a executării acestora.

În intervalul iunie-iulie 2014, inculpatul Balaban Constantin a pretins şi primit de la inculpatul Cireaşă Marian, prin intermediar, suma de 600 de euro, după ce persoana respectivă fusese depistată, în seara zilei de 10 mai 2014, conducând un autoturism pe raza municipiului Măcin, sub influenţa băuturilor alcoolice şi având permisul de conducere anulat.

În schimbul acestei sume, prim procurorul Balaban Constantin, care avea în supraveghere dosarul penal, s-a angajat să îl soluţioneze favorabil, în condiţiile în care se dispusese începerea urmăririi penale.
În perioada august-septembrie 2014, prim-procurorul Balaban Constantin a pretins şi primit de la inculpatul Sava Teodor Liviu, prin intermediar, în incinta Parchetului de pe lângă Judecătoria Măcin, cu titlu de mită, în mod succesiv, sumele de 550 de euro şi 700 de lei.

În schimbul acestei mite, inculpatul Balaban Constantin a fost de acord cu întocmirea unei soluţii favorabile într-un dosar penal în care persoana respectivă era cercetată penal sub aspectul conducerii unui vehicul sub influenţa băuturilor alcoolice.

În intervalul 23 iulie 2007- 4 martie 2015, inculpatul Balaban Constantin a administrat, în fapt, o societate comercială ce avea ca asociat unic şi administrator pe soţia sa, sens în care s-a implicat direct în gestionarea relaţiilor comerciale cu alte firme, în legătură cu: obţinerea de contracte comerciale,   colectarea sumelor de bani cuvenite societăţii în urma desfăşurării activităţii comerciale, asigurarea logistică a celor două autocamioane şi a celor două semiremorci deţinute de societate, organizarea contabilităţi primare a societăţii, gestionarea resurselor umane, reprezentarea societăţii în contact cu autorităţile fiscale de control.

La data de 16 august 2007, urmărind înfiinţarea şi operaţionalizarea firmei respective, inculpatul Balaban Constantin a creditat-o, în calitate de persoană fizică, cu suma de 244.000 de lei şi în 16 iulie 2012, cu suma de 4.200 de lei.

Totodată, în zilele de 23 iulie 2007, 2 martie 2009 şi 1 noiembrie 2011, inculpatul Balaban Constantin, prin intermediul administratorului, a creditat aceeaşi societate cu suma totală de 375.000 de lei.

Aceste împrumuturi nu se regăsesc menţionate în declaraţiile de avere întocmite, în calitate de procuror, de către inculpatul Balaban Constantin, pentru anii 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014 şi nu există date din care să fi rezultat că aceste creanţe au fost stinse prin restituirea împrumuturilor de către societate.

Mai mult, în cuprinsul acestor declaraţii inculpatul Balaban Constantin a declarat la rubrica „Venituri” salariul acestuia, în calitate de procuror, precum şi salariul soţiei acestuia, fără a exista vreo menţiune despre firma respectivă, deşi soţia acestuia, scriptic, avea calitatea de administrator şi asociat unic, iar societatea sus menţionată a avut o cifră de afaceri aferentă anilor 2012-2014, în cuantum de 1.066.368 de lei.

În cauză, a fost instituită măsura asigurătorie a sechestrului asupra unei cote părţi dintr-un imobil ce aparţine inculpatului Balaban Constantin.

În cauză procurorii au beneficiat de sprijin de specialitate din partea Serviciului Român de Informaţii şi din partea Direcţiei Generale Antifraudă Fiscală.

Dosarul a fost trimis spre judecare Curţii de Apel Constanţa, cu propunere de a se menţine măsurile preventive şi asigurătorii dispuse în cauză.

 

Tulcea

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite