UTILE Drumuri blocate în regiunea de Vest din cauza lucrărilor care se fac de sărbători

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Direcţia Regională de Drumuri şi Poduri Timişoara a anunţat restricţiile de circulaţie pe drumurile naţionale din administrarea direcţiei, în luna decembrie.

Între Orşova şi Caransebeş, pe drumul european DN 6, se execută lucrări de reabilitare pe sectoare izolate, cu circulaţie pe jumătate din partea carosabilă. Acestea sunt semaforizate sau traficul în zonă este  dirijat prin piloţi de circulaţie.

Pe DN 7, la Păuliş se lucrează la consolidarea unui pod, circulaţia fiind permisă doar autovehiculelor cu masa totală maximă admisă de 40 tone.

Pe DN 57, între localităţile Dubova şi Jamu Mare sunt în derulare lucrări de consolidare poduri, circulaţia derulându-se pe jumătate din partea carosabilă.

La Jamu Mare (km 188+363), ca urmare a cedării rampelor podului şi surpării racordului dintre pod şi drumul naţional, există o restricţie de tonaj de 12,5t, circulaţia desfăşurându-se pe jumătate de cale. Până la finalizarea lucrărilor de consolidare a rampelor, traficul rutier se va desfăşura pe ruta ocolitoare: DN 57 km 152+1050 Oraviţa ® DN 57B km 26+048 Anina - Reşiţa ® DN 58B Reşiţa - Voiteg ® DN 59 Voiteg - Moraviţa ® DN 57 Moraviţa - Jamu Mare.

Pe DN 57B, între localităţile Bozovici şi Petnic, circulaţia este îngreunată datorită unor lucrări de consolidare poduri, fapt pentru care se circulă pe jumătate din carosabil sau pe variante locale de serviciu.

Pe DN 58B, din cauza lucrărilor de consolidare a podurilor, la km 29+900 Berzovia se circulă pe varianta locală (DJ 572 şi strada Revoluţia din Decembrie 1989), iar la km 46+711 Gătaia, circulaţia rutieră se desfăşoară îngreunat pe jumătate de parte carosabilă.

Pe drumul naţional DN 59B, în localităţile Cenei şi Cruceni se circulă pe jumătate de carosabil, fapt datorat unor lucrări de consolidare poduri.

La Buceş Vulcan, pe DN 74 circulaţia este îngreunată din cauza degradării drumului, pe o porţiune izolată.

Pe DN 79, între Arad şi Zerind se reabilitează sistemul rutier, fapt pentru care se circulă pe jumătate de carosabil, pe sectoare.

Pe drumul naţional DN 79A, la km 32+904 circulaţia se desfăşoară alternativ în ambele sensuri, pe jumătate de parte carosabilă, datorită surpării pe partea stângă a podeţului de la poziţia kilometrică menţionată.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite