Cursă aeriană, amânată din cauza gerului pe Aeroportul Transilvania
0Gerul năpraznic din această dimineaţă a făcut ca aeronava Wizzair, care urma să efectueaze cursa Târgu-Mureş- Luton să nu poată decola de pe Aeroportul Transilvania din Târgu-Mureş. Cursa a fost reprogramată pentru mâine.
Temperaturile care au ajuns până la -13 grade Celsius la Târgu-Mureş, precum şi vizibilitatea redusă din cauza ceţii au
făcut ca aeronava Wizzair, care urma să decoleze la ora 6.00 de pe Aeroportul Transilvania, cu destinaţia Luton, să rămână la sol.
Cei 148 de pasageri beneficiază de vouchere, transfer auto şi cazare la hotel până mâine dimineaţă când este reprogramat zborul.
Meteorologii anunţă că în judeţul Mureş temperaturile în perioada următoare vor ajunge până la -20 de grade Celsius.