A început campania ”Şi tu poţi fi înger”! Puteţi ajuta copiii de la Casa Brânduşa şi Casa Pinochio
0
Sărbătorile sunt aproape şi tot mai multe instituţii se implică în proiecte de ajutorare. Este şi cazul Casei de Cultură a Studenţilor din Târgu-Mureş, care organizează cea de-a cincea ediţie a campaniei “Şi tu poţi fi înger”.
În cadrul campaniei, mureşenii sunt aşteptaţi începând de azi şi până marţi, 18 decembrie, cu o mică donaţie în bani, jucării, haine sau orice altceva ce ar putea trezi bucurie în sufletul unui copil cu probleme.
”E un gest prin care spui ”îmi pasă de problemele sociale şi doresc să sprijin copiii cu probleme”. Obiectele donate se pot aduce la sediul Casei de Cultură a Studenţilor Târgu-Mureş, până marţi la orele 14.00”, spune Simion Gergely, directorul Casei de Cultură a Studenţilor.
Beneficiarii acestui proiect de ajutorare vor fi copiii cu deficienţe neuropsihiatrice din Centrele rezidenţiale Casa Brânduşa şi Casa Pinochio. Campania ”Şi tu poţi fi înger” a ajuns la cea de-a cincea ediţie, an de an fiind ajutate cu produse alimentare sau jucării şi îmbrăcăminte diverse asociaţii care se ocupă cu îngrijirea copiilor defavorizaţi.