Şofer reţinut pentru că s-a urcat beat la volan şi a provocat un grav accident de circulaţie

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Patru persoane au fost rănite în accidentul provocat de şoferul aflat sub influenţa alcoolului
Patru persoane au fost rănite în accidentul provocat de şoferul aflat sub influenţa alcoolului

Un bărbat, de 50 de ani, din comuna Plopşoru, judeţul Gortj, a fost reţinut pentru 24 de ore pentru săvârşirea infracţiunilor de conducerea unui autovehicul pe drumurile publice, de către o persoană aflată sub influenţa alcoolului şi vătămare corporală din culpă.

„Din cercetările efectuate de poliţişti a reieşit faptul că, bărbatul, în cursul zilei de ieri, în timp ce conducea un autoturism pe DN 66 Plopşoru, la efectuarea manevrei de mers înapoi, un tânăr, de 31 de ani, din oraşul Filiaşi, în timp ce conducea un autoturism din direcţia municipiului Târgu Jiu către oraşul Filiaşi, ar fi virat pentru a evita impactul, părăsind partea carosabilă şi a intrat în coliziune cu un cap de pod.

În urma impactului a rezultat rănirea conducătorul auto de 31 de ani şi a trei persoane, pasageri în autoturism, cu vârste cuprinse între 29 şi 63 de ani, din oraşul Filiaşi, aceştia fiind transportaţi la spital pentru acordarea de îngrijiri medicale.

În urma testării cu aparatul etilotest a conducătorului auto de 50 de ani, a rezultat o concentraţie de 1.05 mg/l alcool pur in aerul expirat.

În cursul zilei de astăzi, bărbatul va fi prezentat Parchetului de pe lângă Judecătoria Târgu Jiu, cu propuneri legale“, au transmis reprezentanţii Poliţiei Gorj.

Târgu-Jiu

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite