Habitu audiat în dosarul minorelor prostituate: „Mă gândesc că e o înscenare“
0Doru Şerban, cunoscut sub numele de Habitu, a fost audiat astăzi în dosarul proxenetului din Târgu-Jiu care a racolat mai multe prostituate minore.
Habitu a declarat că a fost citat la poliţie după ce i s-a ascultat telefonul. Acesta a spus că a fost sunat de un amic care i-a spus că are prostituate, dar a refuzat propunerea: „Am fost citat la poliţie, după ce mi s-a ascultat telefonul. Eu nu am vorbit niciodată cu minorele respective. M-a sunat un prieten care mi-a spus că are pe cineva pentru relaţii sexuale, dar am refuzat. Mă gândesc că poate a făcut cineva intenţionat şi că e o înscenare“.
Conform unor surse din rândul anchetatorilor, la sediul IPJ sunt aşteptaţi şi alţi târgujieni cunoscuţi, chiar şi din justiţie.
Doru Şerban a fost vizat, în ultimul timp, de ancheta poliţiştilor şi procurorilor în care a fost reţinut pentru 24 de ore omul de afaceri de etnite romă Dan Bârcină, sub acuzaţia de mărturile mincinoasă într-un dosar în care Habit este acuzat de şantaj şi spălare de bani. Reclamaţia a fost depusă de către fostul său parteber de afaceri, Dan Radu Floarea. Habitu spune că a început să fie vânat de poliţişti şi procurori după ce a depus mai multe plângeri împotriva lui Dan Floarea pentru înşelăciune, paguba pe care i-a produs-o acesta fiind de 25 miliarde lei vechi. Habitu susţine că Floarea este protejat de poliţişti şi procurori, pe motiv că ar fi un mai vechi colaborator al acestora.























































