Funcţionarii publici, instruiţi pe bani europeni

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Valoarea proiectului a fost de peste 420.000 de lei. Peste 140 de funcţionari publici au urmat diverse cursuri de instruire.

112 angajaţi din şase insituţii publice au fost instruiţi cu privire la cerinţele standardului de calitatea ISO 9001, în timp de 15 funcţionari publici au făcut o vizită de studiu într-o ţară membră a Uniunii Europene. De asemnea, alţi 15 angajaţi din instituţiile publice au urmat un curs de auditori interni ai sistemului de management al calităţii. Proiectul s-a derulat de o perioadă de 14 luni şi s-a încheiat la sfârşitul săptămânii trecute. Ionel Dobre, managerul proiectului, a declarat că, în urma derulării proiectului, timpul de eliberare a avizelor s-a redus: „Noi credem că s-a îmbunătăţit calitatea serviciilor prin implementarea acestor standarde de calitate, care se reflectă pri creşterea gradului de satisfacţie în rândul cetăţenilor. Prin aceste instrumente moderne s-au introdus indicatori de performanţă, care vor fi urmăriţi anual. Sistemul merge pe principiul îmbunătăţirii continue. Prin sistemul ISO urmărim, de exemplu, timpul de eliberare a avizelor. La noi, media este de 11 zile şi urmărim să vedem dacă s-a respectat sau ce a dus la întârziere. În cadrul Consiliului Judeţean chiar s-a redus timpul de acordare a avizelor. La Serviciul de urbanism, avizul se eliberează în două zile“.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite