Energia Rovinari a învins BCMU Piteşti şi a urcat pe locul 6 în Campionatul Naţional de Baschet

0

Energia Rovinari a învins aseară, pe teren propriu, formaţia BCMU Piteşti, cu scorul de 82-73, într-un meci din etapa a V-a a Campionatului Naţional de Baschet.

Energia a urcat în prima parte a clasamentului şi ocupă locul 6 cu 8 puncte. Baschetbaliştii gorjeni au condus ostilităţile încă de la începuşi tul meciului. Prima repriză a fost câştigată de Energia cu 21-18. Şi în cea de-a doua repriză, baschetbaliştii gorjeni s-au impus la un punct diferenţă, scor 16-15. După pauză, baschetbaliştii de la BCMU Piteşti au ieşit mai motivaţi şi au reuşit să câştige cu 23-19. Planul tactic al antrenorului Energiei, Slobodan Nikolic, a dat randament în ultima repriză, când s-a înregistrat cea mai mare difeenţă de scor. Energia a câştigat repriza a IV-a cu 26-17.
Cei mai buni marcatori de la Energia au fost: Troupe (21 p.), Darby (19 p.) şi Bigus (14 p). De la BCMU Piteşti, cei mai prolifici baschetbalişti au fost: Stefanovic (22 p) şi Gennie (18 p).