Trei „persoane certate cu legea” le-au vorbit elevilor despre faptele lor

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Peste 300 de studenţii şi elevii dâmboviţeni au asistat, astăzi, la o piesă de teatru mai puţin obişnuită, care s-a desfăşurat la Teatrul Tony Bulandra din Târgovişte. Este vorba de povestea a trei „persoane certate cu legea”, două de la Penitenciarul Mărgineni şi una de la Centrul de Reeducare din Găeşti.

Evenimentul a marcat şi o premieră pentru proiect „Dincolo de aparenţe” la care participă Poliţia Municipiului Târgovişte, Penitenciarul Mărgineni, Centrul de Reeducare din Găeşti, Universitatea Valahia, Inspectoratul Şcolar şi Jandarmeria. „Este o poveste despre trei actori, care vor susţine un monolog din viaţa lor reală. Voi veţi fi spectatorii şi veţi asculta de la ei cât de mult rău poţi face la un moment dat în viaţă dacă nu ştii să te controlezi şi cine suferă de pe urma ta”, le-a spus agentul şef principal de poliţie, Victor Bucuroiu, elevilor.

Cristi, în vârstă de 41 de ani a dorit să fie liderul unui grup, dar a căzut într-o “prăpastie” din care nu a mai putut ieşi. “Sunt închis pentru o faptă cu violenţă pe o perioadă de zece ani. Este foarte uşor să greşeşti. Eu am încercat să devin liderul unui grup, să ies din anonimatul în care eram, dar am făcut mai mult decât trebuia”, a spus Cristi.

Pentru Marian, în vârstă de 17 ani, necazurile au început acum patru ani când a căzut în patima alcoolului. Chiulea cu prietenii de la şcoală, fura, tâlhărea şi a aşa ajuns pe mâna poliţiei. „Niciodată nu m-am gândit că voi ajunge într-un Centru de Reeducare. Pentru că părinţii mei nu prea aveau timp de mine, am căzut în plasa anturajului. Era foarte greu pentru mine să fiu un băiat model. În prietenii mei îmi vedeam sprijinul, în cei care mă îndemnau numai la rele.”, le-a povestit minorul celor prezenţi.

Cel de-al treilea deţinut care le-a vorbit elevilor este Vali, în vârstă de 40 de ani, închis pentru o tâlhărie.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite