CSM Târgovişte, a treia echipă calificată în semifinalele Cupei României la baschet feminin

0

Echipa de baschet feminin CSM Târgovişte s-a calificat, duminică, în semifinalele Cupei României, după ce a eliminat formaţia Olimpia Braşov.

CSM Târgovişte, care este deţinătoarea trofeului, a învins, duminică, echipa Olimpia Braşov cu scorul de 77-75 (42-37), în manşa retur a sferturilor de finală ale competiţiei.

Principalele marcatoare ale partidei au fost Green 17 puncte şi Pole 13, pentru CSM, respectiv Bucevac 20 şi Erak 14 puncte, pentru Olimpia.

În manşa tur, disputată sâmbătă, CSM Târgovişte a câştigat cu 80-41, iar cu dublă victorie în sferturi a obţinut calificarea în semifinalele competiţiei.

În această fază mai sunt calificate echipele ICIM Arad, care a eliminat CSU Alba Iulia (72-52 şi 72-77) şi CSBT Alexandria, care a trecut de CSM Satu Mare (82-51 şi 79-53).

Ultima confruntare din sferturi opune echipele Sepsi Sfântu Gheorghe şi BCM Danzio Timişoara (duminică şi luni).

Turneul Final Four va avea loc în 27-28 martie.

În 2013, Cupa României a fost câştigată de CSM Târgovişte, care şi-a trecut trofeul în palmares pentru a opta oară.