Astăzi se opreşte apa în Târgovişte şi Dragomireşti
0
Compania de Apă Târgovişte Dâmboviţa S.A vă informează că va restricţiona consumul de apă în municipiul Târgovişte pe data de 12.05.2014, in intervalul orar 13:00-23:00, pentru efectuarea unor lucrări complexe în perimetrul Gospodăriei de Apă Priseaca.
Potrivit Companiei de Apă Târgovişte - Dâmboviţa, lucrările sunt prevăzute în programul POS Mediu şi de aceea se vor opri aducţiunile Dragomireşti Nord-Priseaca, Hulubeşti-Priseaca, Dragomireşti Sud-Priseaca, în intervalul orar 07:30-21:30.
Din cauza faptului că rezerva de apă pe care o putem realiza nu este suficientă pentru a face faţă consumului normal, se va opri staţiile de hidrofor începând cu ora 13:00 şi se va reduce presiunea în sistem la o limită minimă care să împiedice apariţia unor infiltraţii nedorite. Reducerea presiunii în sistem se va resimţi atât la nivelele superioare ale blocurilor de locuinţe din microraioanele 2, 3, 4, 5 cât şi în comunele Şotânga şi Aninoasa.
În comuna Dragomireşti se va întrerupe în totalitate alimentarea cu apă în intervalul orar 07:30-21:30.
"În data de 13.05.2014, în intervalul orar 09:00-15:00, vom reduce presiunea în tot sistemul, pentru refacerea unei rezerve minime de apă necesară unei funcţionări normale. Reluarea alimentarii cu apă la parametrii normali, se va face conform procedurilor legale. Înainte de reluarea distribuţiei vor fi prelevate probe de apă care vor fi analizate pentru asigurarea gradului de potabilitate al acesteia, în conformitate cu reglementările în vigoare", mai precizează CATD.