O femeie de 43 ani, diagnosticată cu COVID la 10 zile de la internare, a murit la spitalul din Slatina

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Femeia a murit la Terapie Intensivă, la două zile de la transferul în secţia COVID FOTO: arhiva
Femeia a murit la Terapie Intensivă, la două zile de la transferul în secţia COVID FOTO: arhiva

Un nou deces la o vârstă tânără a fost raportat astăzi de DSP Olt, la doar o zi de la raportarea decesului poliţistului de 48 ani, din Slatina.

Direcţia de Sănătate Publică Olt a raportat, joi, 1 aprilie 2021, alte trei decese ale unor pacienţi confirmaţi cu COVID-19. Printre acestea se regăseşte o femeie de doar 43 ani, care a ajuns în 19 martie la spitalul din Slatina, infecţia cu SARS-CoV-2 fiind confirmată de-abia 10 zile mai târziu, când a şi fost transferată în secţia COVID, la Terapie Intensivă. Decesul a survenit miercuri, 31 martie 2021. Femeia suferise, anterior transferului în secţia COVID, o intervenţie chirurgicală. femeia era de asemenea diagnosticată cu diabet de tip II.

„Decesul nr. 304

O persoana de sex feminin, în vârstă de 43 ani, din mediul rural

Data internarii: 19.03.2021 SJU Slatina

Data confirmarii: 29.03.2021

Comorbiditati: Diabet Zaharat tip II

Data deces: 31.03.2021

Cauze deces: Stop cardiorespirator, insuficienta respiratorie acuta, bronhopneumonie, infecţie Covid-19“, sunt datele transmise de reprezentanţii DSP Olt despre acest caz.

Alte două decese raportate în Olt sunt ale unui bărbat în vârstă de 71 ani, din mediul urban, internat în 16 martie la spitalul din Slatina, care suferea şi de ciroză şi care a decedatîn 30 martie, şi al unui alt bărbat, de 82 ani, din mediul rural, internat în 29 martie, tot la spitalul din Slatina, şi decedat în 31 martie. Bărbatul de 82 ani avea diagnosticate anterior şi hipertensiune arterială primară şi fibrilaţie atrială.

Slatina

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite