Un român plecat din România, dezamăgit de sistem, manager de succes într-un stat din Orientul Mijlociu

0
Publicat:
Ultima actualizare:
FOTO (facebook) Sătmăreanul Bogdan Prunilă, primul din stânga
FOTO (facebook) Sătmăreanul Bogdan Prunilă, primul din stânga

Sătmăreanul Bogdan Prunilă (35 de ani), de meserie economist, a părăsit România în anul 2011 din cauza sistemului deficitar şi a devenit, în doar trei ani, un manager de succes în Oman, un stat arab din sud-vestul Asiei.

“Pe aceasta poziţie nu a fost uşor la început, dar treptat am reuşit să ghidez compania către contracte mai profitabile. Pot spune ca în trei ani de când sunt aici am crescut vânzarile cu 300%”, mărturiseşte Bogdan.

Sătmăreanul Bogdan Prunilă a primit în urmă cu trei o ofertă din Oman, prin intermediul unui prieten de-al său care era deja acolo de o vreme şi ocupa chiar o funcţie bună în cadrul unei companii. Nu a trebuit să stea mult pe gânduri până să ia decizia finală. Bogdan împreună cu soţia s-au hotărât să plece din ţară în 2011, acceptând provocarea de a face ceva mai mult pentru a avea un viitor mai bun. „Sincer nu a fost greu să iau această decizie deoarece totul mergea dos, din punctul meu de vedere şi nu erau forte multe speranţe de succes. Satu Mare e un oraş mic, cu posibilităţi de afaceri puţine. Cu oraşele mai mari din România aveam o problemă de acomodare. În plus, salariile nu erau foarte atractive”, explică Bogdan.

Au cercetat una alta despre Oman şi au descoperit o ţară a cărei PIB este asigurat în proporţie de 80% de exploatarea de petrol şi gaze, o ţară cu proiecte  mari, cu infrastructură  foarte  bună,  o ţară în care se construiesc multe hoteluri şi centre comerciale. Un alt plus a fost tredul crescător al economiei naţionale.

Bogdan şi actuala lui soţie, pe atunci doar iubită, au ajuns în 13 octombrie 2011 în Oman, la cinci dimineaţa. “Când am ieşit din avion ne-a lovit o căldură de-mi venea să mă întorc în avion şi să îi zic căpitanului să facă returul imediat”, spune Bogdan. Acest lucru nu s-a întâmplat însă.

Bogdan a început să lucreze pe postul de commercial manager la firma Crown Muscat International LLC, o companie dinamică, cu doar cinci angajaţi, un distribuitor de cafea şi aparate de cafea al  unui  brand din Dubai, Coffee Planet. După şase luni a mai preluat nişte atribuţii, ajungând într-un timp foarte scurt să preia toate deciziile importante din firmă. La doi ani a fost desemnat general manager, poziţie pe care o deţine în prezent.

FOTO (facebook) Bogdan Prunilă, cel cu cămaşă roz, alături de colegii lui

bogdan prunila

Crown Muscat International e unic distribuitor al brandului Coffee Planet, un brand de cafea din Dubai. Au propria prăjitorie de cafea, cu o capacitate de 10 tone de cafea pe zi, care e distribuită în tot Orientul Mijlociu. Compania are contracte cu benzinării, lanţurile mari de magazine, companii petroliere, construcţii. Compania  are  în  prezent  12  angajaţi,  de  diferite  nationalităţi:  omanezi,  indieni, pakistanezi, filipinezi şi români. Bogdan spune că pe poziţiile de management din Oman, românii se integrează foarte repede şi uşor.

Condiţia de angajare este aceea să ai experienţă şi să fi profesionist în ceea ce faci. Avantajul major de acolo, mărturiseşte Bogdan, este acela că procentul de încasare în timp a banilor este foarte mare. Foarte rar se întâmplă să ai probleme de plată de la clienţi. În plus, potrivit acestuia, condiţiile de muncă sunt foarte bune, angajatorul doreşte ca angajatul să-şi concentreze toată atenţia asupra muncii

În ceea ce priveşte stilul de viaţă din Oman, Bogdan povesteşte că procesul de adaptare este destul de greu, însă fiind împreuna cu soţia, foarte multe  lucruri  nu se schimbă. Stilul de viaţă din Oman este, în opinia lui, perfect pentru o viaţă de familie.

“La muncă a fost mai usor decât am crezut, dar primele rezultate notabile au venit abia după vreo şase luni. Să zicem că am stat la pândă o perioadă şi după am început “atacul”. Întâi  trebuie  să-ţi  cunoşti  competitorii şi slăbiciunile lor, să afli nevoile şi lipsurile clienţilor şi apoi începi “lupta”. Dacă nu faci o cercetare amănunţită a pieţei e ca şi cum ai merge la război cu gloanţe oarbe şi cu casca trasă pe ochi, tragi  pe unde apuci şi nu dobori pe nimeni”, explică Bogdan.

Ramadanul, cea mai grea perioadă pentru românii din Oman

Cea mai grea periodă pentru el şi soţia lui este cea de vară, când temperaturile ajung până la 50- 55 de grade. Tot greu e pentru ei în perioada Ramadan, luna în care musulmanii ţin post negru de la cinci dimineaţa până pe la 6.30 după Iftar, timp de o lună, adică nu mânâncă şi nu beau nimic.

Despre omanezi, Bogdan spune că sunt oameni foarte primitori, relaxaţi şi foarte simpli. Au un respect  deosebit faţă de europeni şi  americani şi  doresc să copieze stilul profesional al acestora.  “Am întâlnit câţiva omanezi care ştiau expresii în limba română, ceea ce e de admirat. Au tradiţiile lor şi noi le respectăm, că doar suntem în ţara lor”, explică Bogdan. Un exemplu care atestă acest lucru este faptul că în 2011, după ce a aterizat în Muscat, capitala Omanului, Bogdan şi soţia au fost invitaţi la un chef de români,  fiind primiţi cu căldură  de comunitatea de acolo.

Înainte să plece din ţară Bogdan şi-a încercat norocul în mai multe domenii de activitate. A deschis o secţie de cusut feţe de încălţăminte, dar criza din 2009 l-a obligat să închidă afacerea. Din 2009 el s-a  redirecţionat  pe  distribuţie  de  cafea  şi  produse  pentru HoReCa însă lucrurile nu au decurs bine între el şi ceilalţi trei asociaţi, motiv pentru care Bogdan a  decis să se retragă.

“Sistemul e destul de greoi, birocraţie, controale în  fiecare  săptămână. Mi-am cam pierdut încrederea în sistemul românesc, supravieţuiesc doar cei care oferă atenţii şi cei  care  nu  încurcă  pe  nimeni. Acest  sistem  este  deficitar  pentru economia românească”, spune Bogdan.

Planuri de viitor: înfiinţarea unei companii care să importe produse româneşti

Pentru viitor Bogdan Prunilă nu se gândeşte să se reîntoarcă în România. Lucrurile merg din ce în ce mai bine pentru el şi soţia lui care şi-a deschis un salon de manichiură în care a investit timp şi bani şi care acum începe să dea roade.  Bogdan a avut şi alte oferte de muncă mult mai bine plătite, dar a pus în balanţă toate aspectele şi a hotărât că acolo, în Oman, lucrurile evoluează cum doresc ei. Se gândesc să revină în ţară, asta doar peste vreo 10/15 ani, în funcţie de cum evoluează lucrurile.

Bogdan are de gând să înfiinţeze în Oman o companie care să importe produse româneşti. Momentan însă afacerea este în stadiul de cercetare. “Cerere există şi e destul  de mare în toate domeniile: de la IT, servicii, echipamente pentru exploatarea de petrol şi gaze, cereale, legume,fructe, materiale  de  construcţii,  dar  fiindcă  România e departe  de Oman,  partea  de  logistică  implică  nişte  costuri  care  se  reflectă  în  costul produsului.  Dar  cu  siguranţă  aş  dori  să  colaborez  cu  firme  româneşti deoarece avem produse de calitate”, explică Bogdan.

Momentan în Oman sunt circa 200 de români. Există şi o organizaţie non-profit care se numeşte Oman Romanian Friendship Association (ORFA), organizaţie la care Bogdan este membru de comitet. Prin intermediul acestei comunităţi, toţi românii care merg în Oman să muncească şi doresc să afle mai multe detalii pot vizita site-ul www.oman-romania.com.

Vă recomandăm şi

FOTO VIDEO A câştigat 38 de milioane de dolari anul trecut: cel mai bine plătită femeie manager din SUA a fost bărbat

Un braşovean conduce în SUA un business de 15 milioane de dolari. Când a plecat din România nu ştia engleză şi avea 100 de dolari în buzunar

Cum arată comerţul online „pentru adulţi“, la extreme: între succes american şi „discreţia“ şi limitările românilor

Satu Mare

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite