Satu Mare: Accident mortal cu autor necunoscut aseară la Iojib
0
Autorul accidentului mortal este căutat de poliţişti. Dacă va fi prins acesta risă să petreacă ani mulţi la închisoare pentru ucidere din culpă şi părăsirea locului accidentului.
Un bărbat de 54 de ani din Iojib şi-a pierdut viaţa aseară într-un accident grav de circulaţie, autorul accidentului părăsind locul faptei. Din primele cercetări ale poliţiştilor la faţa locului s-a constatat că Ştefan Lăcătuş circula pe şosea fără vestă reflectorizantă şi cu o bicicletă neechipată iar în jurul orei 22.00 a fost lovit de o maşină al cărui şofer a părăsit locul accidentului. Biciclistul a murit pe loc. Potrivit asistenţilor de pe ambulanţa care s-a deplasat la accident, bărbatul a murit în urma traumatismului cranian sever pe care l-a suferit. Poliţiştii de la circulaţie au demarat cercetări pentru a-l prinde pe făptaş. Dacă va fi prins acesta va fi cercetat pentru ucidere din culpă, pedeapsa prevăzută fiind închisoarea de la 1 la 5 ani, şi părăsirea locului accidentului, pedeapsa cu închisoarea fiind de la 2 la 7 ani.
Femeie de 36 de ani rănită grav
O altă victimă a unui accident grav de circulaţie petrecut ieri dimineaţă la ora 8.30 pe raza localităţii Batarci este Rodica Maxim, de 36 de ani. Femeia se afla, împreună cu fiul ei minor, Ioan Maxim, de 17 ani, într-o căruţă care a fost lovită în plin de o maşină condusă de un şofer beat. Vasile Hanoş a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind de 0,97mg/l alcool pur în aerul expirat. Şoferului i-au fost recoltate probe biologice de sânge.























































