Rulmentul Marianei Târcă a scârţâit în faţa studentelor lui Florin Pera

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Reşiţencele au mai făcut o victimă cu nume.
Reşiţencele au mai făcut o victimă cu nume.

Nou-promovată în Liga Naţională, Universitatea Reşiţa a învins la zece goluri diferenţă vicecampioana României, Rulmentul Urban Braşov, scor 34-24 (17-12), în primul meci din 2010. Studentele au mai câştigat cu Oţelul Galaţi şi au remizat cu HCM Roman.

Specialiştii spun că formaţia reşiţeană reprezintă surpriza sezonului. Universitatea Reşiţa a profitat din plin de problemele financiare cu care se confruntă vicecampioana en-titre a României, Rulmentul Urban Braşov, şi i-a administrat o înfrângere severă în partida din etapa a noua a Ligii Naţionale feminine, disputate în faţa suporterilor bănăţeni. Victoria la zece goluri în faţa unui adversar cu nume, aşa cum este echipa Marianei Târcă, îndepărtează Universitatea de zona retrogradării şi dă mari speranţe că studentele vor juca şi la anul tot pe prima scenă a handbalului feminin românesc.
    “Orice victorie şi fiecare punct sunt foarte importante pentru noi. Acest succes este cu atât mai important cu cât a fost obţinut în faţa unui adversar titrat, aşa cum e Rulmentul. Chiar dacă Braşovul traversează o perioadă mai puţin fastă, are încă în componenţă jucătoare de valoare. Este un rezultat care ne dă încredere şi un moral bun pentru următoarele jocuri”, a comentat antrenorul Universităţii, Florin Pera, victoria din partida cu Rulmentul.
    Tehnicianul reşiţean îşi invită elevele să rămână cu picioarele pe pământ, considerând că mai e mult până la îndeplinirea obiectivului, menţinerea în Ligă. “Trebuie să ne concentrăm şi de acum încolo. Este important să avem continuitate, să repetăm meci de meci evoluţiile bune. Mai avem patru meciuri din acest tur de campiont, trei fiind foarte grele. Buzăul văd că a furnizat surpriza etapei, câştigând la Galaţi, şi trebuie să avem mare grijă”, a mai spus Pera.
    Următorul joc al Univeristăţii va fi sâmbătă, 16 ianuarie, în deplasare, la Dunărea Brăila, echipa de pe locul cinci.

Reşiţa

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite