Râmnicu Vâlcea: Jandarmii le-au vorbit elevilor de droguri şi violenţă
0
Jandarmii vâlceni în cooperare cu reprezentanţi ai Agenţiei Naţionale Antidrog, ai Inspectoratului Poliţiei Judeţene (IPJ) şi psihologi din cadrul Inspectoratului Şcolar Judeţean Vâlcea, au organizat luna trecută patru acţiuni preventive în şcoli.
În timpul acţiunilor, elevilor le-au fost prezentate efectele nocive ale consumului de droguri, alcool şi tutun, care sunt repercursiunile violenţei în şcoli şi în familie şi ale traficul de persoane. „La acţiuni au participat peste 200 de copii şi cadre didactice de la Grupul Şcolar Oltchim, Colegiul Tehnic Forestier, Grupul Şcolar Constantin Brâncoveanu şi Şcoala cu clasele I-VIII Goranu", a declarat maiorul Cristian Turcu, purtătorul de cuvânt al Inspectoratului Judeţean de Jandarmi (IJJ) Vâlcea. Elevii au primit şi materiale cu conţinut informativ (afişe, pliante). Astfel de acţiuni vor fi organizate frecvent în instituţiile de învăţământ.























































