Ploieşti: Bonele filipineze, angajate cu plata în rate. Salariul minim este de 400 de dolari
0Extrem de calificate, filipinezele sunt printre cele mai căutate şi iubite bone din lume pentru că sunt loiale, muncitoare şi foarte drăgăstoase cu cei mici. Familiile care vor să angajeze o bonă filipineză trebuie să îndeplinească câteva condiţii stricte.
O agenţie de recrutare de personal din Capitală a adus bonele filipineze şi în Ploieşti. Agenţia se ocupă de absolut tot, de la identificarea bonei care va corespunde cel mai bine cerinţelor familiei până la întocmirea tuturor actelor necesare pentru legalitatea şederii acesteia în România.
„Punem la dispoziţia familiei înregistrări video, organizăm interviuri online, obţinem toate actele necesare precum viza de şedere, analizele medicale la zi, contractul de muncă şi, evident, asigurăm şi un training persoanelor din Insulele Filipine înainte să ajungă la familie", ne-a declarat Oana Militaru, reprezentantul agenţiei.
Salariul pleacă de la 400 de dolari
Evident, toate acestea au un preţ. 3.500 de euro este costul tuturor actelor, bani pe care familia trebuie să îi plătească, la început, şi în care este inclus comisionul agenţiei. „Există posibilitatea să fie achitaţi şi în rate, având în vedere că este vorba despre o sumă care ar putea părea mare", ne-a mai spus Oana Militaru.
Ulterior, în funcţie de serviciile alese de familie, bona are un salariu lunar de minimum 400 de dolari care poate creşte însă, şi până la 700, dacă se ocupă şi de menajul casei sau de îngrijirea grădinii.
Familia angajatoare trebuie să îndeplinească şi ea câteva condiţii stricte: să nu aibă datorii la stat, să semneze o declaraţie pe proprie răspundere că este de bună-credinţă şi să aibă o locuinţă spaţioasă, pentru că bona va fi cazată şi va trăi alături de familie.
„Bona filipineză este extra-calificată, vorbeşte limba engleză, este extrem de loială familiei unde lucrează şi are un simţ domestic înnăscut", ne-a enumerat Oana Militaru câteva dintre motivele pentru care ploieştenii ar trebui să aleagă o bonă filipineză.
Filipinezele sunt bonele copiilor de vedete
Victor Ponta, Ileana Lazariuc şi Ţiriac junior, Ana Maria Prodan, Sanda Ladoşi sunt doar câteva dintre vedetele din România care au bonă filipineză. Totodată, cel mai mare succes pe care îl au femeile din Insulele Filipine este în Ardeal, fiind preferate de oamenii de afaceri pentru îngrijirea copiilor.
Ai aflat ceva interesant, ai pozat sau ai filmat? Scrie-ne pe ploiesti@adevarul.ro!
