Piteşti: Veteranii judoka din Argeş, locul trei la Europene

0

Maestri judoka, veteranii din lotul de la CSU Piteşti au reprezentat oraşul cu succes la campionatele europene care au avut loc la Porec, din Croaţia.  a avut loc la Porec, în Croaţia. La această întrecere au luat startul cei mai buni sportivi care, în întreaga lor carieră, au obţinut medalii la întrecerile interne şi internaţionale.

Piteştiul a fost reprezentat în Croaţia de judoka de la CSU Piteşti, pregătiţi de antrenorul Benone Cracalia. La competiţii au luat parte Stănică Olteanu, Nicolae Vega, Gabriel Dumitru şi Gabriel Beşleagă. Gabriel Beşleagă a reuşit să cîştige medalia de bronz la categoria 100 kg, în competiţia rezervată sportivilor de 40 - 45 de ani. Sportivul piteştean a fost învins de un judoka din ţara gazdă. Foarte aproape de podium a fost şi Gabriel Dumitru, care a terminat concursul pe locul 5, la categoria +100 kg, la întrecerea sportivilor cu vârste cuprinse între 40 şi 45 de ani. Antrenorul Benone Cracalia este mulţumit de rezultatele sportivilor lui, însă e convins că era loc şi de mai bine, la această întrecere: „Am obţinut rezultate destul de bune, avînd în vedere că au participat mai mult de 1.000 de sportivi din toată Europa, care, de-a lungul timpului, au obţinut medalii la competiţiile interne şi internaţionale. Sincer să fiu, mă aşteptam să câştigăm şi o medalie de aur, prin Stănică Olteanu, care a avut un ghinion teribil. În primul meci pe care l-a disputat, a învins un rus campion mondial, iar în al doilea meci, s-a accidentat şi nu a mai putut continua. Pentru aceste rezultate, ne-am pregătit câte zece ore la Sala Sporturilor. Anul viitor, vom merge la Campionatul Mondial, ce se va organiza în Egipt, la Sharm el Sheik, unde ne-am propus să facem o figură cât mai frumoasă".