Piteşti: Semafor-capcană pentru nevăzători
0
Un dispozitiv defect de pe Bulevardul Republicii pune în pericol viaţa persoanelor care nu văd. Semaforul sună când e roşu, în condiţiile în care ar trebui să semnalizeze culoarea verde, pentru ca piteştenii cu probleme de vedere să ştie când să traverseze.
Unul dintre semafoarele montate în preajma Parcului 1907, mai exact cel de pe Bulevardul Republicii, dă semnale sonore pentru nevăzători exact pe invers. Mai exact, îi îndeamnă pe nevăzători să treacă fix pe culoarea roşie pentru pietoni.
Situaţia nu durează doar de câteva zile, ci de mai bine de două săptămâni. Nimeni nu a depus până acum o solicitare la Administraţia Domeniului Public (ADP) pentru a repara acel semafor. A făcut-o reporterul „Adevărul de Seară“ astăzi!
O neglijenţă... care poate ucide
Majoritatea semafoarelor din centru Piteştiului au dispozitive sonore care anunţă culoarea verde pentru pietoni. Scopul acestor semnale sonore este de a-i anunţa pe nevăzători că pot trece strada. Doar cel de la Parcul 1907 merge pe dos. Culmea este că nici trecătorii nu remarcă defecţiunea.
„Sincer să vă spun nici nu am băgat în seamă. Am auzit că bâzâie, dar nu am realizat că e stricat. Dar, din fericire, eu văd. Pentru un nevăzător presupun că e destul de periculos. Îl păcăleşte sunetul“, spune Marian Dragnea, unul dintre pietoni.
Preşedintele Asociaţiei Nevăzătorilor din România (ANR) - filiala Argeş cataloghează această situaţie drept o neglijenţă care poate să ducă la un accident grav, chiar mortal. „Aş face apel la organele abilitate în acest sens. Este pur şi simplu vorba de o neglijenţă, o ignoranţă“, declară Marin Stoica, preşedinte ANR Argeş.
Sonorul semafoarelor acoperit de zgomotul din trafic
Aceasta nu este singura problemă pe care o reclamă nevăzătorii când vine vorba de semnalele sonore ale semafoarelor. Se pare că sunetul acestora este, adesea, acoperit de zgomotul din trafic, sau, acolo unde există mai multe treceri de pietoni alăturate, sunetele se confundă.
„Semnalul sonor e foarte slab şi zgomotul din trafic le acoperă, practic. Dacă mai punem în discuţie faptul că unii dintre cei cu handicap de vedere au o anumită vârstă şi au şi ceva probleme de auz, atunci sigur nu se mai aude nimic. Noi, prin ANR Argeş, facem toate demersurile pe lângă autorităţi pentru a intra în legalitate cu privire la nivelul de sunet necesar“, explică Marin Stoica.
Autorităţile responsabile se mişcă greu
Poliţia Rutieră atunci când constată o astfel de problemă la unul dintre semafoare anunţă ADP. În cazul de faţă se pare că, de cel puţin două săptămâni, nimeni nu i-a anunţat.
„Noi, cei de la Rutieră, sesizăm ADP-ul să regleze semafoarele, atunci când constatăm defecţiuni. De cel de la 1907 chiar nu ştiam, însă vom sesiza şi noi să-l repare“, spune comisarul şef al Poliţiei Rutiere Argeş, Marin Badea.
„Am primit o sesizare chiar azi şi după ce voi rezolva o urgenţă care a apărut în Găvana, voi merge chiar acolo să remediez problema“, spune Marius Receanu, responsabilul cu semafoarele de la ADP.
1.000 de piteşteni nu văd
În Argeş există aproximativ 4.250 de persoane cu handicap de vedere mediu (gradul 1), accentuat (gradul II) şi grav (gradul III). Peste 1.000 dintre aceştia se află în Piteşti.























































