PORTRET Octavia Tocai este tânăra voluntara care are o pasiune pentru teatru
Octavia s-a apucat de voluntariat în clasa a VII-a. Fata crede că, dacă nu te implici într-un necaz, devii o parte din problemă.Fire generoasă, mereu în sprijinul celorlalţi, Renata a realizat la 13 ani, că voluntariatul e mai bună cale prin care poate fi aproape de oameni.
„Am decis să mă înscriu în ONG-ul Caritas Eparhial, după ce am aflat că voluntarii înscrişi aici sunt de folos oamenilor săraci, care au nevoie de o masă caldă sau de îmbrăcăminte şi copiilor defavorizaţi”, spune Octavia. Fata a colectat alimente de sărbători, a împărţit formulare prin care se donează impozitul pe profit şi a distribuit mâncare.
„Când am făcut fundraising, am avut norocul de a întâlni oameni deschişi. Am înţeles că a fi voluntar nu înseamnă să dai fără să primeşti. Primeşti bucuria de a a schimba, cât de puţin, un lucru în bine”, susţine orădeanca. Octavia crede că s-a maturizat în contact cu vârstnicii care primeau o masă caldă şi care au ajutat-o să vadă şi alte aspecte ale vieţii. „E o mare realizare să ştii că atins cu ceva viaţa unui om”, spune adolescenta.
Pasionată de teatru
În cadrul asociaţiei, Octavia a avut ocazia de a interacţiona şi cu cei mici. „Am aflat că se organizează spectacole cu clovni pentru copii din judeţ care nu au acces la astfel de evenimente. M-am bucurat pentru că astfel îmi puteam îndeplini două dorinţe: să fiu voluntar şi să joc teatru”, explică eleva. Primul ei personaj a fost Cookie bucătarul, un clovn hazliu cu burtă falsă.
„Când lucrezi cu copiii îţi exersezi răbdarea, pentru că sunt neastămpăraţi, dar simţi şi o mare bucurie”, spune Octavia. În paralel cu voluntariatul, fata urmează şi cursuri de teatru în cadrul ONG-ului Experiment Teatru Clandestin. „Fac cursuri de doi ani şi asta m-a ajutat să mă dezinhib şi să mă cunosc mai bine”, a subliniat Octavia.
Întrebări şi răspunsuri
Vrei să transformi pasiunea pentru teatru într-o carieră?
Nu, va rămâne doar un hobby. Am decis că voi da la facultate în Danemarca, pentru că acolo învăţământul este gratuit şi se bazează pe practică. Voi avea şansa să fac pregătire în cadrul unei companii, şi asta îmi dă mai multe şanse la angajare.
Vei renunţa şi la voluntariat?
Vreau să fac voluntariat acolo unde trăiesc, indiferent ce ţară este. Visul meu ar fi să ajung voluntar pentru copii măcar câteva luni în Africa.
Ce pasiuni mai ai înafară de artă şi oameni?
Îmi plac limbile străine. În prezent învăţ limba japoneză.
Profil:
Născută. 7 august 1992
Studii. Clasa a XII-a, Colegiul Naţional „Mihai Eminescu“
Familie. Singură la părinţi























































