Şahiştii ieşeni au făcut legea la Campionatele Naţionale

0
Ieşenii sunt campioni la "sportul minţii"

Sportivii de la CS Politehnica Iaşi s-au întors victorioşi de la prima competiţie majoră a anului.

Reprezentanţii secţiei de şah de la clubul Politehnica Iaşi au obţinut din nou rezultate importante la Campionatele Naţionale de Seniori şi Senioare, desfăşurate la Olăneşti între 31 ianuarie şi 7 februarie.

Marea Maestră Internaţională Iozefina Păuleţ a cucerit medalia de argint, fiind la egalitate de puncte cu ocupanta locului I, Luminiţa Cosma, diferenţa fiind făcută de criteriile de departajare.

De asemenea, Alina Motoc şi Smaranda Pădurariu au jucat împreună în ultima rundă, dar s-au clasat pe locurile 6 şi 7.

La masculin, surpriza s-a numit Vlad Ungureanu, favoritul numărul 24 al competiţiei, care s-a clasat al patrulea la final. De altfel, Ungureanu a fost primul până în ultima rundă, când a pierdut în faţa favoritului numărul 1, Constantin Lupulescu.

De menţionat că Vlad Ungureanu participă la puţine turnee, el fiind angrenat în pregătirea tinerelor talente de la Politehnica Iaşi