Record de paciente infectate cu coronavirus la o maternitate din Iaşi. „E o situaţie care ne îngrijorează”
0Medicii spun că au de-a face cu un record istoric: cel mai mare număr de paciente infectate cu coronavirus internate la maternitatea ieşeana în acelaşi timp.
Record de paciente confirmate cu COVID-19 la Spitalul de Obstetrică şi Ginecologie „Elena Doamna” din Iaşi. În acest moment, în maternitatea ieşeană se află internate 14 paciente confirmate cu Sars-CoV-2, având sarcina în diferite stadii de evoluţie. Una dintre paciente se află internată la Terapie Intensivă.
„Este o situaţie pe care niciun cadru medical, manager de spital sau orice altă persoană nu şi-ar fi putut-o imagina. Pacientele confirmate cu noul coronavirus sunt din toate judeţele Moldovei. Au forme moderate şi medii de boală. Avem o echipă dedicată, iar personalul nostru se implică cu responsabilitate pentru tratarea fiecărui caz. Este însă o situaţie care ne îngrijorează.
Am pornit iniţial cu o cifră în ceea ce priveşte numărul de paturi destinate pacientelor cu COVID-19, iar acum această cifră s-a triplat şi nu ştim ce se poate întâmpla de la o zi la alta. Este greu pentru toţi, şi nu doar din punct de vedere al actului medical, ci şi emoţional. Dacă măcar o parte din populaţie ar vedea ceea ce se întâmplă în spital sub ochii unui medic, asistent, în vreme de pandemie, poate ar privi cu alţi ochi şi mult mai reponsabil realitatea ce ne înconjoară”, a declarat dr. Gabriel Martinescu, managerul Spitalului de Obstetrică – Ginecologie „Elena Doamna”.
La ultima raportare, la nivelul judeţului Iaşi s-au înregistrat 300 de noi cazuri de COVID-19, iar în ultimele zile au decedat 31 de persoane.
Vă recomandăm să citiţi şi:
Care este diferenţa între doza 3 suplimentară de vaccin COVID-19 şi doza 3 de rapel (booster)