Un sat întreg a rămas fără apă potabilă după ce un muncitor a distrus conducta cu excavatorul
0
Locuitorii din Râu de Mori au rămas fără apă potabilă după ce un excavatorist a distrus conducta de alimentare a satului.
Localnicii din Râu de Mori au rămas fără apă după ce, marţi, în timpul lucrărilor la reţeaua de canalizare, magistrala principală a coloanei de apă a fost ruptă de cupa excavatorului.
„Nu avem un traseu al conductei bine delimitat, iar în acea zona ţeava are o schimbare bruscă de direcţie. S-a încercat izolarea zonei respective prin închiderea mai multor vane (robineţi) pe diferite tronsoane, dar din păcate nu s-a reuşit, vanele neînchizând cum trebuie, drept urmare a trebuit să se izoleze circuitul prin închiderea vanelor direct de la bazin. Astazi s-a remediat ţeava şi s-a reluat alimentarea cu apă a tuturor zonelor. Rămân în atenţia noastră aceste vane care nu mai sunt funcţionale, urmând sa le achizitionăm şi într-o lucrare viitoare programată să le înlocuim pentru a nu mai fi puşi în situaţia de a întrerupe alimentarea unui sat întreg pentru o defectţiune locală”, a anunţat Flavius Dilertea, primarul comunei Râu de Mori.
Vă recomandăm să citiţi şi:
Ce se ascunde sub Sarmizegetusa Regia. Imagini rare de pe şantierele arheologice din anii 2000 FOTO