Primul bloc care foloseşte panouri solare va avea facturi reduse la apă caldă de până la 4.000 de lei
0Un bloc de 20 de apartamente din municipiul Deva este primul astfel de imobil în care vor fi folosite panourile solarea pentru alimentarea cu apă caldă. O astfel de investiţie ajunge la 20.000 de euro, însă în cazul blocului Fundaţiei „Sfântul Francisc” costurile mult mai reduse.
O clădire cu 20 de apartamente, administrată de Fundaţia „Sfântul Francisc”, este primul bloc de locuinţe din Deva care va folosi panourile solare pentru încălzirea pe timp de vară. Pe acoperişul blocului au fost montate 10 panouri solare, care au fost racordate la două boilere fiecare cu o capacitate de 1.500 de litri.
Apa încălzită cu ajutorul energiei solare va fi folosită de cei aproximativ 150 de locatari ai imobilului administrat de fundaţie. Cei mai mulţi dintre aceştia sunt copii din familii nevoiaşe, aflaţi în grija Fundaţiei „Sfântului Francisc”.
Economii de până la 4.000 de lei
„Prin folosirea acestui sistem de panouri solare, pentru încălzirea apei, vom elimina pe timp de vară costurile la factura de apă caldă, care ajung la peste 4.000 de lei lunar, pentru tot blocul”, a declarat Cecilia Palko, administrator la Fundaţia „Sfântul Francisc”.
O astfel de investiţie se ridică la 20.000 de euro. Costurile au fost mult reduse în cazul Fundaţiei “Sfântul Francisc” şi au fost acoperite în cea mai mare parte din donaţiile provenite de la maghiari, prin filiala din Ungaria a fundaţiei.
Vă recomandăm şi:
Investiţia European Retail Park: şase ani de promisiuni şi un şantier părăsit În urmă cu şase ani, fostul primar din Deva, Mircia Muntean, anunţa una dintre cele mai mari investiţii din ultimele două decenii: construcţia complexului European Retail Park de la marginea municipiului.
Hunedoara, salvată prin turism. Cum arată Strategia de dezvoltare a municipiului în următorii şase ani Turismul a devenit mai important pentru Hunedoara, în noua strategie de dezvoltare a municipiului, elaborată de administraţia locală. Dacă în precedentul plan de dezvoltare, publicat pentru anii 2007 – 2013, investiţiilor în turism nu le-a fost acordată importanţă, în proiectul pentru anii 2014 – 2020, situaţia s-a schimbat.
Zece proiecte pentru Hunedoara anului 2014: ce investiţii au fost lăsate de pe un an pe altul de autorităţile locale Anul 2013 s-a dovedit nefast pentru investiţii în Hunedoara. Mai multe proiecte în care a fost implicată administraţia locală din Hunedoara au rămas în faza de planuri, în timp ce continuarea altora a fost blocată de lipsa fondurilor sau de birocraţie.