Mină din Valea Jiului, atacată de hoţi cu basculanta. Sute de saci de cărbune au fost furaţi
0
Furturile de cărbune s-au înmulţit odată cu apropierea iernii. O mină din Valea Jiului a fost atacată de hoţi, cu basculanta.
Fosta carieră Victoria a Minei Lupeni a devenit ţinta hoţilor de cărbune. Joi seara, poliţiştii au fost chemaţi în ajutor după ce mai multe persoane au intrat ilegal în incinta exploatării cu o autobasculantă.
„La faţa locului s-au deplasat poliţişti din cadrul Poliţiei Municipiului Lupeni, care au depistat, pe strada Victoria, o autoutilitară condusă de un bărbat de 42 de ani, din municipiul Lupeni. În autoutilitară au fost identificaţi alţi trei bărbaţi, cu vârste cuprinse între 22 şi 40 de ani, toţi din municipiul Lupeni, iar în urma controlului, în bena basculantei au fost găsiţi aproximativ 300 de saci în care se aflau cărbuni. Întrebaţi despre provenienţa cărbunilor, aceştia au recunoscut că l-au sustras din zona fostei cariere Victoria”, a informat Bogdan Niţu, purtătorul de cuvânt al Inspectoratului de Poliţie Judeţean Hunedoara. Cei patru vor fi cercetaţi penal pentru furt.
EM Lupeni. Foto: Daniel Guţă. ADEVĂRUL
Furturile de cărbune din zona minelor din Valea Jiului se înmulţesc odată cu venirea iernii, spun poliţiştii.

Vă recomandăm să citiţi şi: